24.10.2024

Творчий педагог - творча дитина

   Сьогодні в нашому закладі відповідно до річного плану відбувся семінар-практикум "Творчий педагог - творча дитина".

       Під час теоретичної частини педагоги пригадали що таке тврчість, креативінсть, творчі здібності, в яких нормативних документах йдеться про ці терміни. Розмужували ціпоняття та окреслили умови становлення творчого педагога та як підтримувати креативність.

       Під час практичної частини запропонували цикл вправ на розвиоток мислення та творчого потенціалу.


17.10.2024

Діючий семінар

   Сьогодні відбулось 3 заняття семінару "Блугополуччя вчителів" від ГО "Монтесорі".

 Тренер семінару вихователь Анна ГРОШЕВА. Сьогодні продовжували практикувати практики усвідомлення, аналізували позитивні та негативні фактори стресу. 

   Звернули увагу, що протягом дня ми приділяємо багото уваги та витрачаємо багато енергії на будені справи. Проте на себе зовсім не вистачає часу. Гарне самопочуття, здоров'я, гарний настрій - про це все необхідно піклуватись. Приділяти собі більше часу на відпочинок, хобі та інші справи які нам до душі.


17.10.2024

Педагогічна година

 

«Наноекспедиція, або відкриваємо з дітьми перші таємниці мікросвіту»

Пропоную використати рекомендації зі статті, щоб облаштувати в груповому приміщенні дослідницький осередок та організувати для дітей наноекспедицію, під час якої вони отримають перші уявлення про мікросвіт.

Коли діти пізнають довкілля, то ставлять дорослим багато запитань. І відповісти на них буває досить складно.

Так, наприклад, їх цікавить, чому вода мокра. А ще були запитання про те, чому муха не падає зі стелі, навіщо мити руки та багато інших. Якщо у вас такі ж допитливі вихованці, пропоную організувати наноекспедицію та відкрити для них чарівний мікросвіт.

Які завдання допоможе розв’язати

Складно знайти дорослого, який не розказував би дітям про бактерії та віруси, щоб пояснити, для чого потрібно мити руки. Зазвичай діти з цікавістю слухають розповіді про «невидимий» бруд, проте набагато цікавіше його  побачити. Таку змогу дає звичайний дитячий мікроскоп та організована за його допомогою наноекспедиція.

Наноекспедиція — подорож у мікросвіт (від грец. nanos — гном, карлик та лат. expeditio — похід, подорож).

Основна мета наноекспедицій — зацікавити дітей і мотивувати їх пізнавати довкілля в незвичний спосіб. Також під час наноекспедицій педагог має змогу розв’язувати низку освітніх завдань, зокрема:

·       розширювати уявлення дітей про довкілля та взаємозв’язки у природі;

·       розвивати допитливість, пізнавальний інтерес, логічне мислення;

·       формувати базові навички дослідницької діяльності;

·       збагачувати словниковий запас.

Яке обладнання та матеріали знадобляться

Основний атрибут наноекспедиції — мікроскоп. Окремі педагоги зауважать, що ознайомлення з мікроскопом — це елемент шкільної програми і для дошкільників складний. Проте практика доводить, що п’ятирічні діти досить легко опановують мікроскоп, акуратно регулюють його збільшення, розуміють і використовують у своєму мовленні слова «лінза», «об’єктив», «окуляр», «предметне скло» тощо. Якщо дітям правильно пояснити що і як робити, така діяльність для них стає цілком доступною.

Звісно, що зазначений перелік умовний. Це основа, яка дає змогу «занурити» дітей в атмосферу наукових досліджень і підтримувати їхню цікавість до процесу. Які додаткові матеріали ви використовуватимете —

залежить від можливостей дитячого садка та особливостей організації освітньої взаємодії з дітьми.

Як підготуватися

Дитяча експедиція потребує ретельної підготовки. Насамперед підготуйте інвентар для збору об’єктів для дослідження, наприклад: коробки різного розміру, пластикові контейнери, баночки тощо. У них під час експедиції діти складатимуть крупинки ґрунту та піску, пелюстки, листя тощо. У скляні та пластикові ємності

можна набрати воду з калюжі чи «спіймати» краплинки дощу.

За можливості використовуйте для збору матеріалів для дослідження коробки-органайзери, що мають кілька відділів. У них зручно сортувати дитячі знахідки та розглядати їх після збору.

Окрему увагу приділіть облаштуванню «дослідної лабораторії» у груповому приміщенні. Поміркуйте, де розташуєте такий осередок. Він має бути добре освітлений та досить просторий, щоб діти мали змогу працювати в ньому підгрупами. Розмістіть в осередку усе необхідне обладнання, інвентар, ілюстративні матеріали тощо. Відтак ознайомте з його наповненням дітей та розкажіть, що і як потрібно робити. Під час першого заняття в лабораторії розкажіть дітям про мікроскоп. Цей прилад досить складний і опанувати його

самостійно діти не зможуть. Тому продемонструйте, як розміщувати об’єкт для дослідження, як збільшувати зображення, як змінювати лінзи тощо. Зміст заняття буде залежати від технічних характеристик мікроскопа, який ви оберете для роботи з дітьми. Спрощену схему будови дитячого мікроскопа подано на рисунку.

Окуляр

Об’єктиви

Фіксатори

Предметний столик

Підсвітка

Підставка

Регулятор висоти

Принципових відмінностей між дитячим оптичним мікроскопом і професійним немає. Збільшення дитячого мікроскопа цілком вистачає для того, щоб перші відкриття викликали захват у дітей. Навіть недорогий дитячий мікроскоп може мати 900-кратне збільшення, тобто майже в тисячу разів! Це означає, що мікрометр (мікрон) перетворюється на міліметр, а це вже цілком видимий розмір.

Корпус дитячого мікроскопа, як правило, яскраво забарвлений, що робить його схожим на іграшку. Тому поясніть дошкільникам: дитячий мікроскоп — не іграшка, а справжній оптичний прилад, здатний збільшувати об’єкти.

Розкажіть дітям, що на час наноекспедиції групова кімната перетворюється на лабораторію. А в лабораторії важлива чистота, адже навіть одна маленька порошинка, що потрапила на лінзи та предметні скельця мікроскопа, може зіпсувати результати дослідження. Тому під час роботи слід стежити за порядком та класти усе на свої місця.

Не перетворюйте роботу з мікроскопом на нудні академічні заняття. Важливо зберегти елемент гри й таємничості, щоб підтримувати інтерес дітей до такої діяльності.

У кожного вихованця будуть свої баночки та коробочки з об’єктами для дослідження. Щоб діти не плуталися, розробіть систему маркування. Наприклад, дитина може позначити свою коробочку кольором, намалювати на ній якийсь символ або приклеїти наліпку. Головна умова — дитина має використовувати той самий спосіб маркування постійно, а не змінювати його кожного разу.

Які види діяльності пропонувати дітям

Коли підготовча робота залишиться позаду, вирушайте з дітьми в наноекспедицію. Далеко йти не доведеться, достатньо вийти на подвір’я та уявити себе маленькими дослідниками з чарівної країни. Роботу з дітьми вибудовуйте поетапно (схема).

Алгоритм проведення наноекспедиції

Перше, що слід зробити під час наноекспедиції, це визначити які саме об’єкти ви будете досліджувати. Звісно, що одразу розглянути все, що запропонують діти, неможливо. Домовтеся, що розглянете спочатку, а що іншим разом. Так ви перетворите дослідницьку діяльність на цикл пізнавальних занять. І кожне з них буде не лише корисним, а й цікавим.

Тож що можуть досліджувати діти? Тут рекомендуємо не обмежувати фантазію дітей і дати їм змогу самостійно обирати об’єкти. Головне, щоб вони буди безпечними. Якщо дітям буде складно щось обрати, запропонуйте їм кілька ідей.

Запропонуйте дітям переконатися, що цукор дійсно білий, та вивчити його властивості. Проведіть кілька дослідів з цукром та з’ясуйте, чи розчиняється він у воді, чи змінює колір/смак води. Відтак роздивіться з дітьми кристали цукру. Діти побачать, що кристали цукру насправді прозорі і не мають кольору.

Під час наноекспедицій розкажіть дітям, що все живе складається з клітин. Роздивіться з дітьми ілюстрації клітин різних рослин в дитячих енциклопедіях. Відтак частини окремих рослин дослідіть за допомогою мікроскопа. Клітини як овали, круги або пористі багатокутники з ядрами всередині буде видно на багатьох

рослинних препаратах, наприклад на зразках лушпиння цибулі, стеблах тюльпана, шматочках деревини тощо.

Цікаво поступово змінювати збільшення від одного об’єкта до іншого. Наприклад, листя і траву розглядайте при нижчому збільшенні, а пилок рослин і порошинки — при вищому. Постійно допомагайте дітям працювати з мікроскопом. Це особливо стосується зміни лінз, підготовки препаратів на склі, тобто тих дій, де є ризик розбити скло та травмуватися. Особливо цікаво дітям розглядати під мікроскопом свій зрізаний нігтик. Мікробів, щоправда, побачити нелегко, але бруд під збільшенням справляє таке сильне враження, що стане чудовим стимулом мити руки перед їжею та стригти нігті.

Для того щоб не перенавантажувати дітей одноманітними видами діяльності, кожне дослідження доповнюйте дидактичними та рухливим іграми, читанням та обговоренням художніх творів, розгляданням ілюстрацій у дитячих енциклопедіях тощо.

Під час дослідження води з калюжі пригадайте разом з дітьми казки, в яких згадується чиста та брудна вода.

Також запропонуйте визначити, як вона вплинула на поведінку персонажів. Додатково запропонуйте дітям розглянути в мікроскоп краплину питної води з пляшки та води з калюжі, відтак порівняти їх.

Під час наноекспедиції поступово підводьте дітей до висновку, що все в світі складається з маленьких частинок.І за допомогою мікроскопа ви маєте змогу зазирнути в мікросвіт та побачити деякі з цих частинок.Наприкінці дослідження запропонуйте дітям намалювати те, що вони побачили. Тут необхідно надати дошкільникам повну свободу творчості: хтось намалює об’єкт дослідження, хтось сам процес чи матеріали для вивчення (піпетки, колбочки, пінцети), хтось мікроскоп, а хтось — загадковий, дивовижний мікросвіт, що вразив його уяву. Після цього обговоріть з дітьми, що їм найбільше запам’яталося. Бажано, щоб кожна дитина мала змогу висловитись: прокоментувати свій малюнок, розповісти про свої враження та відкриття.

Наостанок зазначимо, що вибір проводити чи не проводити наноекспедицію повністю залежить від бажання педагогів та можливостей дитячого садка. Проте, взявши участь у такій експедиції ваші вихованці зрозуміють,

що дитячий мікроскоп дає змогу зазирнути в чарівний мікросвіт. Самостійне вивчення об’єктів довкілля, нові відкриття подарують дітям багато позитивних вражень, навчать їх бути уважнішими до світу навколо. Якщо ви облаштуєте в дитячому садку лабораторію для мікродосліджень, то отримаєте макрозаряд допитливості від дітей. Тож не бійтеся експериментувати та спробувати щось нове в роботі з дітьми. Успіху!

 

Джерело: журнал «Вихователь-методист» №6 2023 року


10.10.2024

Педагогічний батл

  Сьогодні педагоги нашого закладу змагались в педагогічному батлі "Прокачай професійну компетентність".

   Під час змагання вони пригадали форми та методи  освітнього процесу, пригадали технологію сторітелінгу, цікаві руханки та вправи на релаксацію. 

   Захід пройшов в  творчій та дружній атмосфері. Педагоги закладу поглибили свої знання з питання організації освітнього процесу.


03.10.2024

Проєкт "Благополуччя вчителів"

  Продовжує роботу наш семінар "Благополуччя вчителів". Тренер семінару АннатГрошева. Вона продовжує знайомити педагогів з практиками усвідомлення та техніками на релаксацію.

 


26.09.2024

Практичний психолог радить

   Сьогодні практичний психолог нашого закладу  провела консультацію на тему: «Самоаналіз – умова професійного й особистісного розвитку».

   Самоаналіз — це аналіз свого внутрішнього світу, своїх вчинків і переживань. Під час самоаналізу людина зіставляє те, що запланувала, із тим, що зробила або могла зробити, а також виокремлює певні риси або якості, щоб детально їх вивчити.

 

 


12.09.2024
Старт проєкту
Ми раді повідомити, що наш заклад долучився до проєкту "Психо-соціальна підтримка місцевих громад - інтегровані послуги для дітей, батьків, педагогів та місцевих закладів освіти", який реалізується ГО "Монтессорі ЮА" за підтримки War Child Holland та фінансової допомоги Ukraine Humanitarian Fund.
19 вересня розпочав роботу семінар "Благополуччя вчителів". Під час першого заняття ознайомились та попрактикували практику усвідомленості.
Завдяки цьому проєкту наші педагоги мають можливість отримати якісну підтримку, а діти – інноваційні методики розвитку. Ми продовжуємо працювати на благо місцевої громади і вдячні всім організаторам проєкту за підтримку!"
"Долучайтеся до нашої ініціативи та слідкуйте за новинами проєкту!
Facebook Монтессорі ЮА: https://www.facebook.com/ngo.montessori.ukraine/
Instagram Монтессорі ЮА: https://www.instagram.com/montessori.ukraine
Facebook "Думай на рівних": https://www.facebook.com/thinkequal
Facebook War Child "Благополуччя педагогів": https://www.facebook.com/groups/1718481008377902"

05.09.20204

Проблемний стіл

«Як зробити діалоги з дошкільниками пізнавальними?»

 Вихователі часто скаржаться, що дошкільники неохоче вступають у діалог, не вміють висловлювати думку. Як сформувати в дітей такі вміння? Змінити підхід до організації мовленнєвої взаємодії. Не всі педагоги спілкуються з дітьми двосторонньо. Тож діалогічність залишається на низькому рівні або відсутня взагалі. Щоб підтримувати діалогічність і стимулювати мовлення дітей, організовуйте пізнавальні діалоги замість традиційних бесід.

Чому потрібні зміни

Здебільшого в дитячих садках педагоги проводять бесіди, за яких мисленнєва та мовленнєва діяльність дітей жорстко регламентована планом. Такі розмови спрямовані на те, щоб діти не відкривали істину, своє «живе» знання, а лише запам’ятовували та словесно відтворювали «мертве» знання, подане дорослим у готовому вигляді.

 

Зовні традиційна бесіда схожа на діалог, проте по суті категорично від нього відрізняється. Дорослий займає позицію «над розмовою», відповідно до якої він визнає суб’єктом мовлення лише себе, і тому намагається наповнити бесіду власним змістом. Хіба не знайомий більшості вихователів і методистів «парадний» конспект заняття, в якому прописані відповіді дітей на кожне заплановане запитання? Якщо вихователь уже до початку бесіди орієнтований саме на таку відповідь, будь-яку іншу він сприйматиме як неправильну.

У результаті таких бесід діти опановують лише певні діалогічні вміння, але не стають співрозмовниками. Вихователь применшує чи навіть ігнорує особистості дітей як учасників діалогу, партнерів, рівноправних суб’єктів пошуку істини. Так він мінімізує не лише розвивальний ефект бесіди, а й мотивацію дошкільників до пошуку істини в подальшому житті, унеможливлює потяг до знань.

Як організувати пізнавальний діалог

Перш ніж говорити про особливості організації пізнавального діалогу з дошкільниками, визначмо його основну відмінність. Під час пізнавального діалогу діти не лише закріплюють відоме, а й здобувають нові знання. Такі діалоги стимулюють розвиток пізнавальних процесів і допитливості, навчають дітей мислити, розмірковувати, доводити свою думку.

Щоб діалог став пізнавальним, обираючи тему, поставте собі запитання: «Яку життєво важливу інформацію, переконання чи настанову діти засвоять під час заняття?» Спираючись на відповідь, сформулюйте тему. Відтак підготуйтеся до її обговорення — поставте собі ті запитання, навколо яких будуватимете розмову з дітьми.

 

Під час діалогу ставте запитання, які дадуть дітям змогу «прожити» ключову ідею на власному досвіді. Саме проживання, а не сприйняття інформації в готовому вигляді активізує пізнавальну діяльність дошкільників. І помилка — його обов’язкова складова. Дозволяйте дітям помилятися. Проте не лише приймайте помилки, а й допомагайте їх проаналізувати, усвідомити причини та знайти способи їх виправити. Якщо уникатимете помилок чи ігноруватимете їх, діалог втратить розвивальний ефект.

Джерело:https://svitloforchuk.ck.ua/?p=2537

 


31.05.2024

Педагогічна рада №4

Підбиваємо підсумки. Відповідно плану роботи ЗДО №13 "Журавлик" сьогодні відбулась заключна педагогічна рада №4. В ході засідання обговорювали питання: підсумки методичної роботи за рік, заслухали звіти по реалізації стратегії розвитку ЗДО, про результати організації інклюзивного навчання. На при кінці засідання розглядалось питання організації літнього оздоровчого періоду в ЗДО. Під час засідання педагоги ділились враженнями та напрацюваннями за індивідуальними траєкторіями розвитку, в форматі електронної книги.


02.05.2024

 

Педагогічний супровід образотворчої діяльності дітей

Формування художньо – естетичної компетентності дитини дошкільного віку передбачає обізнаність у галузі «мистецтво», прагнення та здатність реалізувати на практиці свій художньо – естетичний потенціал для отримання неповторного результату творчої діяльності. Звичайно, у дошкільників творчий потенціал перебуває лише на стадії становлення. Для його розвитку важливо, аби діти набули багато емоційно – естетичного досвіду, під впливом різних видів мистецтв – образотворчого, музичного, літературного, театрального.

Саме за допомогою засобів мистецтва педагог може:

  • Збагатити індивідуальний досвід ставлення кожної дитини до світу;

  • Допомогти дитині навчитися проникати у внутрішній світ іншої особистості, відчувати образи, трансльовані митцями, загалом співчувати іншим людям, тобто бути здатною розділяти їхні почуття.

Як організувати образотворчу діяльність дітей.

Організація образотворчої діяльності насамперед має забезпечувати поліхудожній розвиток дітей. Це можливо завдяки синкретичності – з’єднанню, злиттю з іншими видами діяльності.

Систему роботи з образотворчої діяльності слід базувати на особистісно орієнтованому підході, в основі якого, на відміну від традиційного авторитарного підходу, - емпатійне розуміння педагогом дитини. Методами співпраці з дитиною при цьому є діалог та гра. За такого підходу спільна образотворча діяльність педагога і дітей виключає наслідування зразка дорослого, а передбачає активні дії кожної дитини у створеному педагогом розвивальному середовищі.

З огляду на те , що діти дошкільного віку не можуть самостійно зіставити мистецтво з реальними об’єктами та явищами, педагог має створити відповідне емоційне тло для сприймання творів мистецтва – атмосферу захоплення, зацікавлення, заохочення, хвилювання.

Пріоритетну роль в образотворчій діяльності дошкільників має розвиток здатності дітей усвідомлювати внутрішні глибинні прагнення, уміння викликати в себе позитивні емоційні стани, відчуття, переживання та відтворювати їх у художньому образі. Своєю чергою, визначальним принципом педагогічного супроводу образотворчої діяльності є значимість для дітей власної діяльності. Цей принцип можна втілити, зокрема, так: використовувати дитячі роботи, виконані під час занять з малювання, під час оформлення афіш, інформаційних куточків, запрошень для батьків на свято, тощо.

Педагог зможе допомогти дитині успішно розвиватися в образотворчій діяльності, якщо усвідомлюватиме: малювання, ліплення, аплікація, конструювання не «терплять» шаблону, стереотипності, раз і назавжди встановлених правил, обмежень на кшталт: «Дерево треба малювати знизу вгору, тому що воно так росте».

Технологія педагогічного супроводу занять із малювання.

Малювання як один із видів образотворчої діяльності – це цінний досвід вираження дитиною власного ставлення до навколишнього світу.

Для дітей раннього віку відриваються «образотворчі» властивості навколишніх предметів: вода тече і залишає «струмочки» й патьоки, їжа - кольорові плями на скатертині, одязі тощо. Тож як матеріал для малювання може використовувати буквально все.

Людина на початку свого розвитку робила наскельні розписи за допомогою різних матеріалів, здійснюючи перші спроби виразити свої враження, зафіксувати спогади тощо. Так само дитина, для якої все на світі є новим і непізнаним, охоче використовує так звані нетрадиційні техніки малювання. Для дитини ще немає жодних правил – вона просто досліджує і використовує властивості різних матеріалів. Так відбувається становлення її творчого потенціалу.

Технологія супроводу малювання як виду дитячої образотворчої діяльності діяльності передбачає:

  • Зображення феномену дитячої творчості;

  • Розвиток у дитини інтересу й оцінного ставлення до малювання;

  • Ознайомлення – із зображувальними матеріалами та їх можливостями, збагачення досвіду творчих дій з ними;

  • Із графічними й живописними техніками;

  • Стимулювання прагнення досягти образно – естетичної виразності малюнка;

  • Культивування стану емоційного задоволення від процесу та результату малювання.

Дітям слід пропонувати різноманітні зображувальні матеріали, як-то: гуаш, акварель, харчові барвники, білило, олія, крейда, олівці, фломастери, пензлики різних номерів, поролон, губки – штампи, палітра, ватман, папір для малювання, шпалери, дерев’яні дощечки, берест, мольберти, штучне скло, нитки, коктейльні трубочки, свічки, зубні щітки, тички, висушені суцвіття тощо.

Звичайно педагогові необхідно звернути особливу увагу на дотримання правил безпеки – матеріали мають бути не токсичними, призначеними або дозволеними для використання дітьми.

У групах дошкільного навчального закладу варто організовувати «Майстерню юних художників», яка функціонуватиме на засадах позитивної мотивації, вільної творчості та експериментування.

Заняття в «Майстерні юних художників» слід проводити з дітьми , починаючи з раннього віку, адже для кожної вікової групи можна знайти оптимальний варіант образотворчої діяльності.

Так, для дітей другого – третього років життя важливим є процес малювання каракуль – так у дітей розвивається координація , ритмічність рухів, зоровий контроль за рухами.

Натомість у дітей молодшого дошкільного віку важливою умовою для формування інтересу до малювання є дозвіл на експериментування з матеріалами.

Забезпечити дітям позитивні емоції від образотворчої діяльності нескладно за допомогою ігрових прийомів, як – то «Віднайди зелену фарбу» (діти змішують жовту і блакитну фарби), «Пальчиковий дощ» (діти вмочують подушечки пальців у фарбу й залишають на папері відбитки – «краплі») тощо.

Дітей молодшого дошкільного віку варто ознайомлювати з кольорами, використовуючи асоціації : жовтий – жовток, сонечко, пісок; синій – небо, море, волошки тощо. Пізнаючи властивості фарб та інших матеріалів діти засвоюватимуть закономірності, як – то:

  • Будь – який зображувальний матеріал залишає слід;

  • Що сильніше натискаєш – то товща (насиченіша) лінія;

  • Аби не пошкодити малюнок, фарбі треба дати висохнути;

  • На вологій поверхні фарба розтікається.

За основу навчання малювання слід брати нетрадиційні техніки, оскільки вони гарантують успішний результат.

Малювання з використанням нетрадиційних технік дарує дітям позитивні емоції, розкриває нові властивості відомих їм предметів, дивує непередбачуваністю, дає змогу, апробувати власні ідеї. Діти з різним рівнем розвитку образотворчих здібностей, використовуючи нетрадиційні техніки малювання, легко отримують яскраве красиве зображення.

Серед нетрадиційних технік малювання, які варто запропонувати дітям молодшого дошкільного віку, такі: «пальчикова палітра», малювання долоньками, трафаретне малювання.

У середньому та старшому дошкільному віці досвід дітей необхідно розширювати, пропонуючи більше різних зображувальних матеріалів і технік малювання, як – то : гратаж, монотипія, плямографія, ниткографія, техніка розбризкування, малювання мильними бульбашками, малювання по вологому паперу, малювання жмаканим папером, повітряними кульками тощо.

Починаючи з п’ятого року життя, варто пропонувати дітям оволодіти прийомом обведення шаблонів за контуром створюючи силуети за допомогою олівця, а потім їх розфарбовування стружкою з грифеля олівця, восковими крейдочками, фарбою.

Важливо, аби педагог стимулював дітей поєднувати різні техніки малювання. Слід апелювати до досвіду дітей : «Пригадайте, як ми малювали сніг(набризк), спробуйте використати зубну щіточку для зображення ялинки» тощо.

Завдяки малюванню з натури (на пленері) діти відчувають себе справжніми художниками. Проте для такої діяльності важливо створювати відповідні умови:

  • Провести попередню роботу, під час якої формувати вміння бути спостережливими та застосовувати набуті раніше навички малювання;

  • Забезпечити всіх дітей індивідуальними наборами для творчості;

  • Зручно розташовувати дітей;

  • Створити ігрову ситуацію.

Під час самостійної художньої діяльності варто стимулювати малювання за умовою як метод закріплення вражень від реальних подій та явищ.

Своєю чергою, під час образотворчої діяльності вплив на розвиток дитячої особистості здійснюють взаємопов’язані прояви довкілля – колір, звук, простір, рух, форма.

Джерело:https://vseosvita.ua/library/embed/01005f75-4ae6.docx.html


25.04.2024

Консультація музичного керівника

 Відомо, що пальчикова гра - це промовляння дорослим разом з дітьми вірша з одночасним відтворенням його змісту за допомогою пальців рук. А оскільки рухи пальців рук безпосередньо пов’язані з корою великих півкуль мозку,це сприяє активізації діяльності клітин мозку,дає змогу розвивати у дітей розумові здібності. Окрім того ,пальчикові ігри позитивно впливають на розвиток дрібної моторики рук і тактильного відчуття.

Сьогодні під час консультації музичний керівник запропонувала педагогам нові, сучасні та незвичні пальчикові гімнастики під музичний супровід.

 


18.04.2024

Куточки СХД

  відповідно річного плану роботи ЗДО №13 "Журавлик" на 2023-2024 навчальний рік, в закладі відбулось тематичне вивчення з теми: «Розвивати креативність дітей дошкільного віку в процесі художньо-продуктивної образотворчої діяльності». Під час тематичного вивчення відбувся огляд куточків СХД. Усі вікові групи забезпечені усім необхідним для формування художньо-продуктивної компетентності. 


17.04.2024

Оперативно-методична нарада

  Відповідно до річного плану роботи ЗДО №13 "Журавлик" на 2024-2025 н.р. відбулась нарада серед педагогів ЗДО. Ключовим питання, яке обговорювалось було: «Наративи та ключові повідомлення викладені у Комунікаційній стратегії з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

 

   В ході наради вихователь-методист акцентувала увагу на те, що саме з ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів» прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року та затверджений план заходів з її реалізації на 2023 та 2024 роки. Методист звернула увагу на головні акценти та завдання нормативного документу. 

 


11.04.2024

Бесіда з психологом

«Психологічна атмосфера в педагогічному колективі»

«Я люблю свою роботу» - Ці слова ми самі вимовляємо нечасто. І також зрідка ми чуємо їх від інших. В основному люди скаржаться на те, чим їм доводиться займатися: хтось незадоволений умовами праці, когось дратує начальство, а комусь не до душі і щоденні робочі обов`язки. Найчастіше такі негативні емоції - не справжня ненависть до свого роду діяльності, так знаходять вихід накопичена втома, стреси, туга від рутини справ. Найбільш важливим у будь-якій сфері суспільної і виробничої діяльності є створення оптимальних взаємин в колективі. Саме з цієї причини питання про морально-психологічний клімат в колективі виходить на перший план. Як визначити наскільки комфортний морально-психологічний клімат у колективі? Перш за все, варто звернути увагу на мотиви взаємин в вашому колективі. Доброзичливість і взаємодопомога або корисливе суперництво і егоцентризм, чесність, відповідальність, справедливість або лестощі, безладність, корупція? З’ясувавши, або навіть відчувши настрої членів колективу, легко спроектувати підсумки. Найчастіше, при переважанні негативних моментів даний трудовий колектив очікує фіаско в міжособистісних і виробничих відносинах. Питання тільки в часі його настання.

Уникнути настільки неперспективного підсумку допоможе своєчасна діагностика морально-психологічного клімату. Завдяки спеціальним тестам, спостереженням, бесідам і подіям можна з великою ймовірністю сформувати сприятливий морально-психологічний клімат. 

Джерело: https://library.kharkov.ua/libdruk/LibKh-00000000230.pdf

 


28.03.2024

Тренінгове заняття

  Сьогодні практичний психолог органзувала тренінгове заняття для педагогів "Профілактика професійного вигорання".

       Під час зустрічі обговорили які чинники впливають на розвиток професійного вигорання педагога? Як захиститись та які профілактичні заходи необхідно проводити для зміцнення психічного та фізичного здоров'я.


14.03.2024

Методичний аукціон

  Одним з найважливіших завдань сучасної освіти є створення необхідних умов для формування творчої особистості, реалізації її природних здібностей. Особливе місце в процесі виховання та розвитку дитини належить художньо-естетичному циклу дисциплін, тому сьогодні художня творчість є важливою складовою частиною системи художньої освіти. 

До художньої творчості відноситься і такий вид мистецтва, як тісто пластика (ліплення із солоного тіста). Ліплення в дитячих садках – заняття не тільки цікаве, але і надзвичайно корисне для дітей. Ніщо так не розвиває уяву і моторику дитячих рук, як ліплення.

Ліплення як вид дитячої художньо-продуктивної діяльності спрямоване на розвиток перцептивної сфери дитини, уявлень про форму, будову, пропорції, динаміку і пластику предметів, реалізацію природної потреби дитини в самостійній, ініціативній, творчій активності, задоволенні особистих інтересів у спілкуванні, грі, пізнанні скульптури як цікавої сфери людської культури. Дитина за допомогою м’яких зображувальних матеріалів (глина, пластилін, віск, парафін, тісто для ліплення та ін.) створює об’ємні образи повної або часткової тривимірності, що мають висоту, ширину, товщину.

Досвід роботи з дітьми переконує, що технічно ліплення засвоюється ними швидше, ніж малювання або аплікація, завдяки пластичності матеріалу, об’ємності форм. Однак якщо придивитися до форм, що створюють діти в ліпленні, то видно, що вони занадто узагальнені, неточні й недосконалі. Це пояснюється наявністю в дошкільників досить узагальнених уявлень про предмети та явища довколишнього світу та недостатнім розвитком дрібної моторики пальців, необхідної для створення досконалих, виразних форм.

Розглянемо більш детально види нетрадиційних технік ліплення з дошкільниками.

Тістопластика. Ліплення з солоного тіста нічим не відрізняється від ліплення з пластиліну, тобто не можна сказати, що тістопластика для дошкільнят набагато корисніше, ніж пластилін, але у тіста все ж є ряд переваг. Для тістопластика використовується звичайне солоне тісто, тобто продукт екологічно чистий і абсолютно безпечний, так що якщо дитині спаде на думку з`їсти шматочок тіста під час ліплення, то з його шлунком рівним  нічого не трапитися, що стосовно пластиліну було б твердженням спірним. 

Також великим плюсом тіста є те, що воно не бруднить руки і не забруднює одяг. Крім того ж тісто є матеріалом більш пластичним, так що формувати з нього різноманітні фігурки буде куди простіше, ніж з пластиліну, який часто буває досить складно розминати перед початком творчої роботи.

Технологічні особливості тістопластики: наявність безлічі дрібних деталей. Закручування, витягування, переплетення частин, склеювання, змазування, нанесення візерунків - все це є чудовою можливістю для розроблення дрібної моторики рук, яка відіграє велику роль у розвитку мови і логічного мислення. Займаючись ліпленням, дитина заспокоюється, стає більш урівноваженою і уважним.

Пластилінографія. Як зрозуміло з назви, основним матеріалом у пластинографії стає пластилін, який наноситься на горизонтальну щільну основу - картон, скло, пластик або щільний папір. Можна також створювати картини в змішаній техніці, доповнюючи малюнки із пластиліну на папері   природними матеріалами і графічними малюнками. Зазвичай пластилинография дітям дуже подобається і стає для малюків найулюбленішим заняттям.

Причин цьому багато: по-перше, малюнки пластиліном на картоні створювати дуже просто, по-друге, пластилинографія допомагає зняти м'язове і нервове напруження, в-третіх, картини з пластиліну легко піддаються коригуванню - якщо щось не вийшло, то цю частину можна просто зняти стеком і переробити. 

Для малювання пластиліном знадобляться наступні матеріали: картон або щільний папір; дерев'яна або пластикова дошка для розкачування пластиліну; ємність з водою для змочування рук; набір різнокольорового пластиліну; вологі серветки для рук; набір стеків різної форми.

Створення виробів в техніці пластилінографії складається з наступних операцій: 

1. Вибираємо малюнок-основу для створення картини з пластиліну. Для самих маленьких художників почати малювання пластиліном найкраще з веселки. Переносимо   ескіз зображення на картон, звертаючи увагу на те, на якому тлі буде краще виглядати обрана картинка: білому або кольоровому. 

2. Відокремлюємо від брусків пластиліну невеликі шматочки і наносимо їх на основу у відповідності з задумом. При цьому використовуємо різні прийоми ліплення: 

·       скочування - шматочок пластиліну набуває кулястої форму за допомогою кругових рухів кистей рук;

·       загладжування - використовується для створення плоских і гладких поверхонь;

·        сплющення - здавлювання кульки з пластиліну в коржик;

·       відщипування;

·       розтягування.

При навчанні дітей пластилінографії в ДНЗ вихователю не слід ставити перед ними дуже складні завдання, щоб не злякати і не відбити бажання займатися подібною творчістю. Оскільки робота з пластиліном вимагає багато часу, в середині заняття проводять фізкультурну розминку.

Після того як діти оволодіють основними прийомами пластилінографії, можна переходити до більш складних.

Пластилінова мозаїка. Можна не просто ліпити, але й робити різні мозаїки з маленьких пластилінових кульок. Цей простіший, але й більш копіткий процес зацікавить посидющу дитину, яка може тривалий час виконувати монотонну роботу. Він заключається в заповненні заздалегідь приготованого шаблону пластиліновими кульками певного кольору.

В своїй роботі я намагалася розкрити техніку ліплення з солоного тіста: як працювати з солоним тістом, з чого розпочати, як перетворити працю в цікаву гру. Створення дітьми навіть самих простих виробів з тіста або пластиліну є цікавим творчим процесом. З безформного шматка виходить мініатюрний образ, картина або скульптурна група. Це майже диво!

Використовуючи основні види ліплення, дитина вчиться перетворювати в дійсність свій зоровий образ. Дізнаючись численні прийоми, діти своїми руками можуть створити чудові сюжетні скульптури, пластилінографії, мозаїчні картини або елементи декору.

Займаючись з дітьми ліпленням із солоного тіста, педагогам слід дотримуватися таких умов:

• дитині повинна надаватися максимальна свобода для прояву ініціативи і необхідне для цього фізичний і психічний простір;

• для того щоб діти ліпили з задоволенням, у них не повинно бути нестачі в матеріалах і інструментах. Крім солоного тіста дошкільнята повинні мати у вільному користуванні широкий вибір додаткових матеріалів і справжніх інструментів (качалки, часник віжімалку, формочки для кексів, трафаретці для печива, ситечко і ін.), А також мати можливість в будь-яку хвилину діяти з ними;

• необхідно привчати дітей готувати своє робоче місце до заняття і приводити його в порядок після того, як робота закінчена, підтримувати порядок на робочому місці. Це сприяє формуванню у дошкільнят працьовитості, трудових навичок, культури праці: почуття задоволення при вигляді чистоти, звичку працювати акуратно;

• на кожному занятті педагог повинен створювати творчу доброзичливу атмосферу, необхідно заохочувати і зацікавлювати дитину самим процесом ліплення, роботою з матеріалами і інструментами, забезпечувати привабливість результатів діяльності;

• в процесі ліплення слід виключати зайву опіку, проявляти довіру до дитини, його можливостям, формувати у дітей бажання виконувати самостійно все те, що їм під силу, приходячи на допомогу щоразу, коли вони її потребують;

·     не слід допускати, щоб дошкільнята відчували смуток від невдалих спроб самостійно впорається із запропонованим завданням, так як в цих випадках народжується невпевненість в своїх силах і небажання ліпити. Навпаки, заохочення будь-якої спроби дитини проявити самостійність допомагає йому подолати труднощі, наповнює відчуттям радості від власної вмілості. Педагог повинен створювати у дитини почуття зовнішньої безпеки, коли він знає, що його результати, його творчість не отримують негативної оцінки дорослого;

·     необхідно пам'ятати про те, що діти повинні отримувати радість від досягнутих результатів, від своєї корисності іншим. Так дитячі роботи можуть прикрасити сходові прольоти дитячого садка, групові приміщення. Свої вироби діти можуть дарувати батькам і друзям, використовувати в іграх. Максимальна увага і повага до продуктів дитячої творчості, широке їх використання в життя дошкільнят і в оформленні приміщення дитячого закладу наповнює життя дітей новим змістом, створює для них обстановку емоційного благополуччя, викликає почуття радості від оволодіння умінням творити прекрасне своїми руками;

·     одним з важливих заохочень і розвитку дитячої творчості є виставки дитячих робіт. Можливість продемонструвати свої досягнення іншим, в тому числі і батькам, служить стимулом для активної участі дітей у процесі ліплення з солоного тіста. Таким чином, діти можуть оцінити свої роботи як би з боку, отримати суспільне визнання своєї праці;

·         не можна лише забувати: цінність дитячої творчості не в результаті, не в продукті творчості, а в самому процесі. У захоплюючому для дитини процесі ліплення, в процесі дитячого експериментування з інструментами і матеріалами, і в тих чудових перетвореннях, які дає настільки універсальний пластичний матеріал як солоне тісто.

Джерело: https://vseosvita.ua/library/netradicijni-tehniki-liplenna-u-roboti-z-doskilnikami-278361.html


07.03.2024

Педагогічна рада

  Відповідно плану роботи ЗДО №13 "Журавлик" на 2023-2024 навчальний рік.

 

  Під час засідання були розглянуті наступні питання:

 

1.    Аналіз виконання рішень попереднього засідання педагогічної ради.

Світлана ЖУМАТІЙ

 

2.    Про результати комплексного вивчення освітнього процесу в старшій групі «Сонечко».

Світлана ЖУМАТІЙ

 

3.    Про результати тематичного вивчення «Формування ігрової компетентності, спрямованої на розвиток взаємодії, партнерства й комунікації дітей»

Наталія ЧЕРНЕГА

 

4.    Про хід атестації педагогічних працівників ЗДО №13 в 2023/2024 н.р.

Світлана ЖУМАТІЙ

Ольга ФРОЛОВА

 

5.    Затвердити план підвищення кваліфікації педагогічних працівників на 2024 рік.

Наталія ЧЕРНЕГА

 

6.    Розглянути клопотання щодо зарахування годин підвищення кваліфікації до атестації

Світлана ЖУМАТІЙ

 

7.    Інформація про хід виконання рішення колегії №3 від  26.10.2023 «Щодо профілактики мобінгу та булінгу по ЗДО №13 «Журавлик»»

 

Ірина ГАЙДУК


01.03.2024

Методичне об'єднання вихователів старших груп

  01 березня 2024 року на базі Центру професійного розвитку педагогічних працівників Первомайської міської ради проведено засідання професійного об’єднання вихователів старших груп з теми «Сучасний погляд на традиційні засоби та методи розвитку мовлення старших дошкільників».

Наталія ЧЕРНЕГА, керівник професійного об'єднання, звернула увагу  щодо ефективності застосування традиційних технологій розвитку зв’язного, монологічного мовлення дошкільників, розставила акценти та  виділила  особливості організації переказу літературного твору, розповіді за серією сюжетних картин та колективного сюжетоскладання..

У ході практичної частини засідання Яна МІТЄРЄВА, вихователь ЗДО № 9, ознайомла колег з мультисенсорним підходом, який передбачає навчання з опорою на всі канали сприймання кожного з органів чуття: слуху, зору, дотику, нюху, смаку, що сприяє ефективному засвоєнню нового матеріалу. Запросила педагогів до видавництва «Дитяча книга», створити дитячу книгу використовуючи технології: мнемотехніку та  наочне моделювання. 

Захід пройшов у діловій, конструктивній та дружній атмосфері співпраці.


22.02.2024

Консультація для педагогів

Перетворення, що відбуваються в суспільстві, породжують в освіті нові вимоги до підготовки дітей до школи. Одним з них є розвиток художньо-творчих здібностей у дітей старшого дошкільного віку.

Художньо-творчі здібності є одним з компонентів загальної структури особистості. Розвиток їх сприяє розвитку особистості дитини в цілому. Як стверджують видатні психологи Л. С. Виготський, Л. А. Венгер, Б. М. Теплов, Д. Б. Ельконін та ін., основою художньо-творчих здібностей є загальні здібності. Якщо дитина вміє аналізувати, порівнювати, спостерігати, розмірковувати, узагальнювати, то у неї, як правило, виявляється високий рівень інтелекту.

Відомий американський педагог С. Куломзіна зазначає, що пісочниця не тільки розвиває творчий потенціал дитини, активізує просторову уяву, образно-логічне мислення, тренує дрібну моторику руки, але ненав’язливо, поволі налаштовує дітей на осягнення моральних істин добра і зла, будує гармонійний образ світу.

В наш час батьки через надмірну зайнятість, на жаль, дозволяють дітям забагато часу проводити перед телевізором та комп’ютером, що негативно позначається на психічному та фізичному здоров’ї малюків. Це спонукає психологів та педагогів шукати нові форми роботи. Такою інновацією стала технологія сендплей – гра з піском.

Пісок – найулюбленішій матеріал для ігор і занять дітей. Перші іграшки, які батьки купують своїй дитині – це відерце, совок та формочки. Перші контакти малюків один із одним відбуваються в пісочниці. Практика показує, що пісок є чудовим засобом для розвитку та саморозвитку дітей, а гра з ним позитивно впливає на їхній емоційний стан.

Завдяки чарівним властивостям піску раптом оживають казки, дитина стає безпосереднім учасником і режисером власних творів, а потім бачить результат власної творчості.

Ігри з піском спрямовані на:

Сенсорний розвиток (розвиток сприйняття: кольору, форми, величини).

Розвиток мовлення (формування мовного висловлювання, підготовка органів мови і слуху дитини до сприйняття правильного звуку і правильної артикуляції).

Розвиток мислення, уваги, пам’яті, уяви.

Розвиток дрібної моторики.

Естетичне виховання.

Розвиток емоційної сфери.

Розвиток творчих здібностей.

Соціальний розвиток (навички спілкування).

Пісочна анімація дозволяє перетворити гру дитини в захоплюючий процес, відкрити власні можливості. Гра з піском дарує дитині незабутні хвилини польоту фантазії та уяви, розвиває дрібну моторику, посидючість, пам’ять, образне і послідовне мислення, розкриває творчий потенціал дитини.

Пісок «заземлює» негативну психічну енергію. Ігри піднімають настрій у дітей, викликають емоції радості, спонукають до діяльності. Діти стають більш впевненими й здатними долати життєві труднощі, навчаються розуміти себе й інших. У них формуються навички позитивної комунікації, розвивається тактильна чутливість і дрібна моторика рук.                

 

Організація  ігор з піском потребує створення спеціального просторового середовища.

Джерело: http://xn--80ahduoahv1d3d.xn--j1amh/?cat=18


15.02.2024

Консультація для педагогів

Театр — це усвідомлення власного «я» та можливість самовиражен­ня особистості. Тут формуються моральні якості, долаються недоліки: сором’язливість, невпевненість у собі. Дітям театр допомагає зняти напруженістьподолати сумніви стосовно себе, повірити у власні можливості; невгамовним та неорганізованим навчитися витримки.

     Беручи участь у театралізованих іграх, діти ознайомлюються з оточенням та його складовими через образи, фарби, звуки. Завдяки цій діяльності в дошкільників більш інтенсивно розвиваються пізнавальні інтереси, удо­сконалюються психічні процеси (пам’ять, уява, мислення), активізується мовлення, формується культура міжособистісного спілкування, розширюється світогляд.

      Театралізована діяльність — це одна із провідних ліній у вихованні всебічно розвиненої особистості та один із ефективних засобів розвитку мовленнєвих і художньо-творчих здібностей дошкільника.

       Театральне мистецтво таке близьке й зрозуміле дітям – адже в його основі лежить гра, найголовніша річ для малюка.

 

Як вважають сучасні авторитетні дослідники, мистецтвознавці, педагоги, великі можливості театралізованих ігор такі:

Театр — це усвідомлення власного «я» та можливість самовиражен­ня особистості. Тут формуються моральні якості, долаються недоліки: сором’язливість, невпевненість у собі. Дітям театр допомагає зняти напруженістьподолати сумніви стосовно себе, повірити у власні можливості; невгамовним та неорганізованим навчитися витримки.

     Беручи участь у театралізованих іграх, діти ознайомлюються з оточенням та його складовими через образи, фарби, звуки. Завдяки цій діяльності в дошкільників більш інтенсивно розвиваються пізнавальні інтереси, удо­сконалюються психічні процеси (пам’ять, уява, мислення), активізується мовлення, формується культура міжособистісного спілкування, розширюється світогляд.

      Театралізована діяльність — це одна із провідних ліній у вихованні всебічно розвиненої особистості та один із ефективних засобів розвитку мовленнєвих і художньо-творчих здібностей дошкільника.

       Театральне мистецтво таке близьке й зрозуміле дітям – адже в його основі лежить гра, найголовніша річ для малюка.

 

Як вважають сучасні авторитетні дослідники, мистецтвознавці, педагоги, великі можливості театралізованих ігор такі:


08.02.2024

 

Рекомендації

щодо застосування методів психологічної самодопомоги педагогів

Питання професійного вигорання педагогічних працівників у закладах освіти в умовах кризового сьогодення є досить актуальним. Динаміка освітніх змін кожного дня ставить перед педагогом нові задачі та вимоги як до професійної, так і особистісної сторін особистості, які інколи педагог не може вирішити без відповідних психологічних знань. Учитель може відчувати емоційну пригніченість, що провокує фізичне виснаження, втрату професійних орієнтирів.

Професор Каліфорнійського університету К. Маслач трактує професійне вигорання як синдром фізичного та емоційного виснаження, а також визначає його складові: розвиток негативної самооцінки, пасивне ставлення до роботи, втрата розуміння й співчуття. Професійне вигорання – це емоційне виснаження, що виникає на тлі стресу в процесі міжособистісного спілкування, а не лише втрату творчого потенціалу.

Найбільш часто синдром професійного вигорання спостерігається в групі ризику – професії в системі «людина-людина», до яких і відноситься професія педагога. Постійна систематична взаємодія, комунікація, високий рівень відповідальності, емоційне навантаження можуть спричинити процес розвитку професійного вигорання. Накопичення негативних емоцій та їх маскування провокує поступову емоційну хронічну напругу. Людина втрачає інтенсивність працездатності, зацікавленість у роботі, відчуває емоційну та фізичну втому, втрачає активність, здоровий сон, спостерігається домінуючий пригнічений настрій.

Важливим аспектом попередження професійного вигорання педагога є набуті знання в області психологічної науки та можливості практичного їх застосування. Постійне підвищення власної психологічної компетентності вчителя сприятиме розширенню меж особистісної усвідомленості, професійної рефлексії та психологічного благополуччя в цілому.

З метою профілактики професійного вигорання педагогів, збереження психологічного здоров’я, емоційної рівноваги рекомендуємо використовувати методи психологічної самодопомоги:

1. Планування свого робочого часу відповідно до пріоритетів.

2. Якісний відпочинок після робочого часу є найзмістовнішою профілактикою професійного вигорання (робочі питання, думки та надмірне обговорення робочих моментів у час відпочинку не повинні домінувати, необхідно відсторонюватися від них).

3. Повноцінний міцний сон – є запорукою здоров’я нервової системи людини.

4. Застосовуйте на початку дня методи аутогенного тренування (повторення оптимістично-мобілізуючих формул) по типу: «Сьогодні у мене прекрасний день», «Я відчуваю себе чудово», «Я – найкраща-найкращий», «Сьогодні у мене вийде!» тощо. Посміхніться собі у дзеркало, навіть якщо не хочеться.

5. Використовуйте протягом дня короткі паузи («хвилини очікування», «вимушеної бездіяльності») для розслаблення.

6. Якщо перед вами виникла ситуація, що викликає занепокоєння, то візьміть коротку перерву. Зробіть глибокий «вдих» та довгий «видих» декілька разів. Подумайте, чи дійсно питання, яке виникло, варте емоційних витрат та що саме конструктивно можна вдіяти, щоб вирішити його.

7. Володійте собою, контролюйте свою емоційно-вольову сферу. Якщо виникає емоційна напруга, можна заплющити очі, уявивши щось приємне (берег моря, місця з дитинства, що викликають позитивні емоції, тощо).

8. Проговорюйте власні переживання іншим. Спілкування є невід’ємною частиною нашого життя. Часто, лише проговоривши свої хвилювання, можна позбутися бентежних думок, відчути безпеку та внутрішній комфорт.

9. Відпочивайте разом зі своєю родиною, близькими друзями, колегами. Знаходьте час для того, що любите.

10. Уміле застосування гумору в межах професійної діяльності та поза нею знижує рівень емоційної напруги, позитивно налаштовує інших до взаємодії, сприяє емоційному розвантаженню.

11. Намагайтеся чітко окреслювати власні кордони, особливо особистісні. Це сприятиме збереженню вашого психологічного комфорту та самопочуття.

12. Вчіться говорити «Ні». Часто говорячи «Так» іншим ми відмовляємо собі. Не усвідомлюючи цього важливого моменту людина значно знижує якість власного життя, бере на себе відповідальність за інших, втрачає особистісний ресурс і активність.

13. Говоріть про свої потреби, просіть допомоги, якщо її потребуєте.

14. Заохочуйте себе за маленькі перемоги, нові досягнення тим, що любите (прогулянка з друзями, поїздка до улюбленого місця тощо).

15. Приділяйте час власному здоров’ю: прогулянки з улюбленими домашніми тваринами, прослуховування класичної музики, відповідні фізичні навантаження, зміна діяльності і т.п. сприяють відновленню фізичного та психічного здоров’я.

Особливе місце у збереженні психологічного комфорту серед педагогічних працівників займають спеціалісти психологічної служби. Здійснюючи психологічний супровід учителів, вони формують психологічну та соціальну компетентності, своєчасно попереджують порушення в міжособистісних стосунках, виявляють причини труднощів, що виникають, запобігають конфліктним ситуаціям в освітньому процесі. Тому досить важливо спеціалістам психологічної служби здійснювати відповідну роботу щодо запобігання професійного вигорання педагогів, реалізувати просвітницькі заходи з питання можливих методів застосування психологічної самодопомоги. Лише в системній роботі, здійснюючи психологічну технологію, можна створити всі належні умови для комфортної професійної діяльності особистості.

Таким чином, саме знання про можливості психологічної самодопомоги та вміння застосувати їх на практиці сприятимуть підвищенню рівня психологічного благополуччя, адаптації до професійних вимог (новоприбулий працівник також може знаходитися в «зоні ризику») та профілактиці професійного вигорання педагога.

Джерело:https://sites.google.com/view/s16/%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%8


04.01.2024

Консультація для вихователів

"Економічна ігротека"

Гра має надзвичайно важливе значення для цілісного розвитку дітей. В ігровій діяльності розвиваються мовлення й мислення кожної дитини, формуються її почуття й сприймання світу, збагачу­ється емоційна сфера.

Саме у грі діти наслідують форми суспільних відносин людей, поступово опановують моральні норми й почина­ють керуватися ними у своїх стосунках з дорослими й іншими ді­тьми. Через гру дошкільники пізнають світ. Вона є тим механізмом, що перетворює зовнішні вимоги соціального середови­ща на власні потреби дитини. Завдяки грі діти вправляються та розвивають низку здібностей, які знадобляться їм у майбутньому.

Діти з раннього віку опиняються у вирі різноманітної економіч­ної інформації, спостерігаючи за веденням домашнього господар­ства, разом з батьками купуючи продукти та інші товари, перегля­даючи чи чуючи рекламу тощо. Щоб допомогти вихованцям розібратися у сутності економічних відносин пропонують ди­дактичні, сюжетно-рольові та ситуативні ігри економічної спрямованості. Ці ігри дають змогу зробити економіку зрозу­мілою для дошкільників, забезпечують органічне практичне входження дітей в економічні відносини.

Засвоюючи кожну з тем, дошкільники ознайомлюються із сі­мейною економікою, закріплюють набуті знання в іграх, отримують уявлення про розмаїття та вичерпність природних ресурсів, почина­ють розуміти, звідки і як з'являється продукт, якими способами реа­лізовують товар. Діти вчаться оперувати грошима, знають, що вони потрібні для купівлі та продажу.                Багаторазово виконуючи різні еко­номічні дії, дошкільники вчаться реалізовувати свої вміння в різних умовах, з різними об'єктами, що сприяє усвідомленню та міцнішому засвоєнню знань.

Усі ігри економічної спрямованості можуть бути як частиною спеціальних занять з економіки, математики, ознайомлення з навко­лишнім світом і природою, так і використовуватися в повсякденні. Вдома діти із задоволенням грають у такі ігри з батьками.

Гратися можна як усією групою чи підгрупою, так і індиві­дуально. У процесі ігрової діяльності кожна дитина отримує змогу практично застосовувати набуті знання, розширюючи власний до­свід. Залежно від поставленої пізнавальної мети, у роботі з дітьми можна використовувати такі види ігор економічного спрямування:
Сюжетно-рольові ігри передбачають моде­лювання реальних жит­тєвих ситуацій операції купівлі — продажу, ви­робництва та реаліза­ції готової продукції. Під час розгортання цих ігор дорослі створюють най­сприятливіші умови для розвитку в дітей інтере­су до економічних знань, адже ігрові ситуації мо­делюють з максимальним наближенням до реаль­них. При цьому ситуації спілкування, у яких діти активно використовують економічні терміни, моделюють адекватно віковим псих­ологічним особливостям ви­хованців.

 

Розвивально-дидактич­ні та ситуативніігринадаютьвихователюунікальнумож­ливістьсприятипроцесузба­гаченнясоціальногодосвідудітей, формуванню їхніх цін­нісних пріоритетів, адекватно­му прояву особистісних якос­тей у непростих, наближених до реального життя ситуаціях. Вихователь може оцінити здат­ність кожної дитини до кон­структивних рішень, самостій­ного вибору тощо.

 

Джерело: https://vseosvita.ua/library/konsultacia-dla-vihovateliv-tema-gra-ak-zasib-finansovo-ekonomicnogo-vihovanna-doskilnikiv-340023.html


28.12.2023

Квест-гра з педагогами

   Відповідно річного плану роботи нашого закладу на 2023-2024 навчальний рік, в садочку відбулась математична майстерня за темою "Цікаві  вправи та завдання на заняттях з логіки".

  Педагоги запропонували нову форму роботи з дошкільниками квест-гру. 

Квест-технологія – ігрова технологія, яка має чітко поставлену дидактичну задачу, ігровий задум, обов’язково має керівника (наставника), чіткі правила і реалізується з метою підвищення у вихованців знань та вмінь по заданій темі.

Основною ідеєю квесту є: розвиток навчально-пізнавальної активності в умовах, коли всі психічні процеси учня, його увага, емоційно-вольова сфера готові до активного опрацювання навчального матеріалу. Діти мають можливість більше спілкуватися, висловлювати власну думку, в них розвивається уміння не тільки працювати самостійно, а й у команді.

Оскільки діти проявляють зацікавленість до всього незвичайного, яскравого, то неординарність завдань сприяє переключенню уваги, змінює хід думок, вихованець починає мислити не тільки логічно, а й абстрактно, творчо, що, в свою чергу, сприяє розвитку вищих форм мислення.

Розвиток логічного мислення, пам’яті, уваги, уяви, спостережливості, інформативних вмінь підвищує загальний рівень розвиненості вихованця. Ким би він не збирався стати, який фах не обрав би, йому потрібно правильно і швидко міркувати, діяти організовано, враховуючи обставини і наявні ресурси. Впевнена, що той педагог, який спробує створити та провести хоча б один квест з вихованцями, одразу побачить у своїх дітях позитивні зміни.

 

Квест дозволяє розвивати активне пізнання а саме: вирішити, розплутати, придумати, вміти застосовувати свої знання на практиці у нестандартних ситуаціях, тобто актуалізувати знання, вчить мислити логічно, розвиває інтерактивні здібності.

 


21.12.2023

Семінар-практикум

  Сьогодні в для педагогів ЗДО було організовано семінар-практикум з теми "Ігрова діяльність в освітньому процесі ЗДО".

  Протягом заходу вихователі удосконалювали організаційну компетентність. Педагоги пигадали різновиди ігор в ЗДО. Спеціфіку організації та планування.

  Під час практичної частини вихователі виконували завдання та вправи, які в подальшому будуть використовувати в освітньому процесі.


07.12.2023

Бесіда з психологом

Дослідження свідчать, що останнім часом значно збільшилася кількість дітей дошкільного віку з підвищеною тривожністю. Однією з основних причин такої негативної динаміки є жорстоке поводження з дітьми. Дитинство — пора становлення особистості. І саме у цей період дитина потребує найбільшої уваги і захисту. Тож найближче оточення має забезпечити дитині належний догляд та турботу, а головне — безпечне і радісне існування.
Профілактика жорстокого поводження з дітьми
Кожним зверненням до дитини — словом, інтонацією, жестом, і навіть мовчанням — ми повідомляємо їй не лише про себе, свій стан, а й про неї, частіше — саме про неї. Від повторюваних зна­ків схвалення, любові та прийняття у дитини з'являється відчуття: «зі мною все гаразд», «я — хороший». А від сигналів осуду, незадо­волення, критики — відчуття «зі мною щось не так», «я — поганий». Емоційна пам'ять дитини фіксує ці відчуття, і вони стають основою формування самооцінки. У ранньому та молодшому дошкільному віці вплив найближчого оточення відіграє вирішальну роль у станов­ленні особистості дитини.
З огляду на це колектив дошкільного закладу повинен система­тично проводити роботу щодо профілактики жорстокого поводжен­ня з дітьми.
Формування у педагогів толерантного ставлення до дітей
Жорстоким поводженням з дітьми у дошкільному закладі мож­на вважати, зокрема:
Ø підвищений тон, крик педагога;
Ø необгрунтовані та неадекватно занижені оцінки;
Ø сувору дисципліну, яка тримається на страхові;
Ø авторитаризм, вимоги без пояснень.
Необхідною умовою попередження жорстокого поводження з дітьми є підвищення психологічної та педагогічної обізнаності педа­гогів. Дуже важливо, щоб педагоги усвідомлювали ті наслідки, до яких призводить жорстоке поводження з дітьми, та розуміли, які дії щодо дітей є жорстокими і де вимогливість межує з жорстокістю. А ще — необхідно формувати у педагогів толерантне ставлення до дітей. Адже педагоги мають за будь-яких умов проявляти великодушність до дітей, поважати їхні права, визнавати право кожної дитини бути ін­шою, сприймати її такою, якою вона є, вміти поставити себе на місце дитини, співпрацювати з нею на засадах партнерства.

Джерело: http://dnz279.edu.kh.ua/navchaljno-vihovnij_proces/metodichna_robota/konsuljtacii/


30.11.2023

Педагогічна рада №2

Відповідно до річного плану роботи ЗДО №13 "Журавлик" на 2023-2024 навчальний рік в закладі відбулась педагогічна рада "Самооцінювання фахової діяльность педагогічних працівників ЗДО".

  В ході засідання обговорювалось питання проведеної процедури самооцінювання та визначено стратегічні та управлінські рішення щодо покращення роботи педагогічного колективу ЗДО.


23.11.2023

Тренінгове заняття

 В нашому закладі відбулось тренінгові заняття з педагогами на тему : «Пізнай себе» з використанням технік із Всеукраїнської програми ментального здоровя «Ти як?».

З педагогами закладу були проведені техніки самодопомоги як впоратися з тривогою «Книжка з малюнком», «Повільне дихання».


01.11.2023

Круглий стіл 

  Зміни в розвитку сучасної освіти, що зумовлені необхідністю інтеграції національної освіти в європейський освітній простір, потребують підготовки педагогічних працівників нової генерації, здатних до особистісного професійного зростання. Значно зростає роль педагога як активного суб'єкта освітнього процесу, здатного до творчої праці, професійного розвитку, освоєння та впровадження інформаційних технологій, мобільності та конкурентоспроможності на ринку праці.

Без самовираження особистість позбавлена можливості реалізувати прагнення зайняти власне місце в житті, довести оточуючим свою значимість, цінність. Самовираження супроводжує людину все її життя і являє собою рух кожної особистості в своєму внутрішньому і соціальному становленні, що Сучасні тенденції та концептуальні шляхи розвитку освіти і педагогіки розуміється як «постійне, що охоплює всю зміну, виникнення або зникнення». Важливу роль у педагогічній діяльності відіграє культура самовираження як основна складова індивідуальної культури педагога. Це підтверджує актуальність розгляду самовираження і культури самовираження особистості з педагогічної точки зору.

Джерело:

https://openscilab.org/wp-content/uploads/2021/05/suchasni-tendencii-ta-konceptualni-shljahi-rozvitku-osviti-i-pedagogiki_2021_05_19.pdf

 

 

 

 

 

30.11.2023

Інформаційний дощ

   Цьогоріч наш заклад долучився до тижня медіаграмотності. Саме тому відбувся тренінг з педагогами "Як не загубитись в інформаційному дощі?"

 

   В реаліях сучасності швидкий розвиток інформаційно-комунікаційних технологій, а також медіа системи потребує ретельної підготовки кожної особистості до безпечного та вмілого користування ними. Системи мас-медіа у сучасному світі надають можливість саме глобальній комунікації. Сучасні здобувачі освіти досить вільно орієнтуються в інформаційному просторі. Тому завдання сучасного педагога: розвинути критичне мислення кожного здобувача освіти, його уміння аналізувати отриману інформацію, узагальнювати, структурувати, та створювати для інформаційного середовища особисті медіатексти, сформувати медіа-культуру сучасних школярів. Педагогічна діяльність повинна бути спрямована саме на формування медіа-культури сучасного здобувача освіти та має починатися з формування медіа-компетентності педагога.

 


26.10.2023

Бесіда з психологом «Як зберегти своє здоров’я!»

  Всесвітня організація охорони здоров'я визначає психічне здоров'я як стан благополуччя, при якому людина може реалізувати свій власний потенціал, свої здібності, протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно навчатися і працювати, робити внесок в свою спільноту.

 10 жовтня відзначають Всесвітній день психічного здоров’я. Цей день запропонований Всесвітньою організацією охорони здоров'я щоб привернути увагу до проблеми психічного здоров’я, підвищити рівень обізнаності населення з цієї проблеми, зменшити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової  відсталості. В Україні, згідно статистики, 1,2 млн. жителів (це більше 3 % населення) страждає психічними розладами і цей показник з кожним роком зростає.

 

5 простих правил для збереження психічного здоров’я

 

Дотримуйтесь режиму дня

Для збереження психічного здоров’я дуже важливо дотримуватися режиму дня, вчасно вставати і лягати спати. Правильний режим – планування дня, прийом їжі в один і той же час, короткі перерви в роботі і навчанні, повноцінний нічний сон – допомагають уникнути почуття тривоги, зберігати працездатність, впевненість і добрий настрій впродовж дня.

 

Харчуйтеся раціонально

Їжа впливає не тільки на фізичний, а й на психічний стан людини. Недаремно кажуть: «Ти є тим, що їси». Деякі продукти (сіль, цукор, цибуля, часник, газовані напої) часто збільшують кількість гормонів в організмі, які сприяють прояву ненависті, гніву, спричиняють емоційну напругу. І навпаки – вживання великої кількості води, фруктів, овочів допомагає керувати емоціями, підтримувати стабільний емоційний стан.

 

Будьте фізично активними

Фізичне здоров’я безпосередньо пов’язане з психічним. Фізичні вправи не лише загартовують організм, захищають судини, стимулюють серцеву діяльність, а й сприяють утворенню гормонів – ендорфінів, які поліпшують настрій, діють як натуральні природні енергетики. Навіть короткі прогулянки на свіжому повітрі сприяють покращенню вашого душевного стану. А штучне обмеження руху, гіпоактивність навпаки призводять до пригніченого настрою, гальмують розумові процеси.

 

Спілкуйтеся з приємними людьми

Знаходьте час для спілкування з друзями, з небайдужими до вас людьми. Спілкування з близькими, рідними за духом людьми є психологічним ресурсом для кожного з нас, допомагає справлятися з неприємностями, додає оптимізму і впевненості в своїх силах.

За можливості уникайте спілкування з тими, хто свідомо чи несвідомо знецінює ваші успіхи.

 

Вчіться позитивно мислити

Позитивне мислення – це вміння знаходити в будь-який момент життя привід для радості і сприймати невдачі раціонально, аналізуючи причини і приймаючи їх як цінний досвід.

 

Мислити позитивно не означає викинути з життя всі негативні емоції. Неприємності все одно трапляються, і не реагувати на них неможливо. Зате цілком реально навіть в дуже неприємній ситуації знайти плюси  і нові можливості для себе. Переваг у позитивного мислення багато. Люди з позитивним сприйняттям життя рідше хворіють, вони бадьорі та впевнені в собі, добре виглядають і досягають успіху.

Джерело:

https://naurok.com.ua/zanyattya-z-elementami-treningu-psihichne-zdorov-ya-yak-yogo-zberegti-217165.html

 


19.10.2023

Самоосвіта педагога

 Крім країн, позначених на географічних картах, є велика, густо населена Країна Дитинства, звідки тече могутня ріка людського життя. Дорослі — це діти, які виросли, і відрізняються вони від дітей тим, що у дитинстві є право на маленький ризик, чого дорослим інколи так бракує. Напевно, не настане той час, коли ми зможемо сказати собі: ми знаємо все про дитину. І тому нам залишається уважно спостерігати за життям і розвитком дітей, і чим більше будемо вдивлятися в їхні очі, вислуховувати їх, тим більше зрозуміємо їх.

   Розуміти дитину — це велике педагогічне мистецтво «...Там, де немає цього мистецтва, немає і не може бути виховання», — зауважував В.О. Сухомлинський. Прагнення йти в ногу з часом, налаштовує педагогів на постійний пошук нового.

Розвиток особистості педагога нерозривно пов’язаний з його прагненням до самостійного поповнення своїх знань. Більше того, сьогодні самоосвіта – одна з важливих форм системи безперервного підвищення кваліфікації педагогів дошкільних закладів.

       Що ж таке самоосвіта?     

 

  Самоосвіта – це самостійне поповнення знань із різних джерел з урахуванням інтересів, схильностей кожного конкретного педагога. Як процес оволодіння знаннями вона тісно пов’язана із самовихованням і вважається його складовою: у людини розвивається вміння самостійно здобути нові знання.

  Форми самоосвіти можуть носити як індивідуальний так і колективний характер.

Ініціатором першої (індивідуальної) є сам вихователь, вона передбачає самостійну роботу педагога з підвищення професійного рівня але на її організацію впливає керівництво закладу (ЗДО), курси підвищення кваліфікації, які ініціюють та стимулюють діяльність вихователя

  Групові форми спрямовуються на активну участь педагогічного працівника в методичній роботі дошкільного закладу, науково - методичного центру (це методичні об’єднання, семінари, практикуми, тренінги та інші методичні заходи, що організуються завідувачем та методистом закладу). 


13.10.2023

Бути креативним - значить бути творчим!

   Сьогодні в нашому закладі відбувся семінар-практикум для педагогів ЗДО на тему: «Бути креативним – значить бути творчим!» 

   Під час засідання поділились думками стосовно організації цікавого та сучасного заняття. Враховували вікові особливості дітей та програмові вимоги. В ході семінару практикувались в організації вправ та завдань для дошкільнят використовуючи прості звичні іграшки, предмети побуту та інше. Розповідали казки з допомогою шумових інструментів, придумували нові казки та переробляли кінцівки давно відомих казок.

   Іноді достатньо змінити маленьку деталь і вже вийде нове цікаве заняття.


14.09.2023

12 кроків 

   Сьогодні в нашому закладі відбулось бінарне заняття для педагогів "12 кроків до успішної організації освітнього процесу".  

   Чому бінарне заняття запитаєте? Тому, що організовували та проводили вихователь-методист та практичний психолог.

    Вихователь-методист запропонував свої ідеї, щодо планування організації, занять, співпраці з батьками, професійного розвитку педагогів. Практичний психолог в свою чергу надала поради по збереженню ментального здоров'я, профілактики професійного вигорання та  погляд на майбутні плани


08.09.2023

 

Виступ рактичного психолога

 

 Сьогодні практичний психолог нашого ЗДО запропонував до обговорення наступну  тему: "Психологічний комфорт, як запорука розвитку дітей».
   Пані Ірина звернула увагу педагогів на те, що 

психологічний комфорт — це відчуття задоволення, прийняття оточення, відповідності стану індивіда до навколишніх умов існування. Якщо змалечку дитину виховувати в атмосфері любові та взаєморозуміння, вона виросте чуйною і доброзичливою. Якщо ж батьки зривають на ній усі свої невдачі й подають приклад стосунків, не гідний наслідування, то дитина зростатиме нечуйною, черствою, а іноді й жорстокою у ставленні до інших (до тварин, рослин, людей), із проблемами у розвитку не лише морально-ціннісної сфери особистості, а й емоційно-вольової, пізнавальної.

Мама для дитини — перший психологічний захист. У дітей, розлучених із мамою у ранньому віці навіть на короткий термін, виникає депресія, а іноді, як наслідок, синдром недорозвиненості. Причина — збіднілий емоційний світ дитини, брак спілкування та уваги. Якщо мати чи близькі люди не застосовують у спілкуванні з дитиною тілесного фізичного контакту, погладжування, усмішок, похвали, то у дітей виявляється більше поведінкових відхилень від норми, ніж у тих, які виховуються в сім'ї, що намагається створити психологічно комфортне середовище для зростання малюка.

Як тільки дитина переступає поріг дитячого навчального закладу, відповідальність за створення комфортного середовища для неї беруть на себе його працівники. Передусім для забезпечення адаптації малюка до нових умов перебування вихователь повинен налагодити доброзичливі та відверті стосунки з батьками дошкільника, а ті, у свою чергу, віддаючи власне дитя до ДНЗ, мають готувати його до змін у житті, привчаючи до самообслуговування і налаштовуючи на довіру до педагогів та няні. Від того, наскільки комфортно дитина почуватиметься в садочку, від тих позитивних емоцій, інтересу, вільних дій, які вона тут отримає, залежатимуть її віра в дорослих, уміння спілкуватися, духовне зростання.

Звички роблять наше життя комфортним. З огляду на них ми оцінюємо, наскільки приємно та практично почуваємось у тому чи іншому середовищі. Завдання сім'ї' та педагогів — формувати у малюків звички, які б не створювали їм у майбутньому дискомфорту, а позитивно впливали на їх особистість, духовний світ.

Дитину навчає те, що її оточує. Якщо малюка часто критикують, то, відповідно, навчають осуджувати;  демонструють ворожість — учать битися; висміюють —дитина буде несміливою, невпевненою у собі, з комплексом неповноцінності; якщо ж часто соромлять, то прибивають комплекс провини; якщо хоча б іноді бувають поблажливими, то виховують дитину терплячою; хвалять — навчають оцінювати; чесні з дитиною — вчать справедливості й відповідальності; намагаються створити для малюка безпечне середовище — вчать вірити в себе і в людей; намагаються створити атмосферу дружби та взаєморозуміння — вчать знаходити любов у світі; привчають до колективної праці — дають відчуття власної значущості (дитина почувається потрібною); доброзичливо ставляться до інших — виховають емпатійну особистість;  проявляють активне співчуття (з наданням можливої допомоги) до тих, хто цього потребує, — рослина, тварина чи людина — матимуть гарантовану поміч від власної дитини в майбутньому, оскільки виростять її небайдужою; звертають увагу на гарні речі — розвивають естетичний смак.

Якою виросте наша дитина, залежить повністю від того, які умови ми їй створюємо, які речі вона вважатиме для себе прийнятними і відповідно комфортними, а які ні. Щоб малюк міг комфортно почуватися у суспільстві, ми повинні прививати йому не словами, а власними вчинками, діями такі норми суспільної моралі, як чесність, відповідальність, відчуття гідності, працьовитість, терпіння, совість, почуття обов'язку, вміння співпереживати, доброзичливість, благочинність тощо. Норми моралі мають слугувати духовному росту особистості.

Отже, для розвитку дитини необхідно створювати такі умови, за яких малюк матиме змогу приймати власні вільні рішення (принаймні, щоб він так вважав), здійснювати вільні дії, а не під тиском страху чи чужої волі.

Джерело: https://berizka-gaysyn.dytsadok.org.ua/zdorov%E2%80%99ya-ditini-%E2%80%93-yak-osnova-psihologichnogo-komfortu-10-26-20-22-11-2017/


31.08.2023

 

  Педагогічна рада №1

 Відповідно річного плану роботи ЗДО №13 "Журавлик" 31 серпня відбулося засідання педагогічної ради №1.

  Під час засідання обговорювався ряд питань:

1. Аналіз виконання рішень помилкової педагогічної ради

2. Презентація річного плану роботи ЗДО №13 на 2023-2024 н.р. вибіркових завдань. Затвердження плану роботи на новий навчальний рік.

3. Презентація освітньої програми ЗДО №13 «Журавлик» на 2023-2024 н.р.

4. Вибір програми, за якою буде працювати ЗДО у 2023-2024 н.р.

5. Вибір посібників інструментарій для проведення педагогічної діагностики протягом 2023-2024 н.р.

6. Презентація плану самооцінювання з напряму «Фахова діяльність». Затвердження відповідного інструментарію.

7. Затвердження форм планування освітнього процесу, режиму дня та розкладу занять.

8. Ознайомлення педагогів з планом атестації та проходженням курсової перепідготовки.

9. Про затвердження рішення засідання тарифної комісії.

10. Вибори секретаря педагогічної ради.

   Усі ці питання розглядаються що року, для оптимальної організації освітнього процесу.


24.08.2023

Родзинки літніх прогулянок

Зміст та форми організації праці залежать від погоди та пори року. Улітку відкриваються нові можливості для ознайомлення дітей з природою: в природі відбувається багато змін. Збільшується час перебування дітей на ділянці (до 3,5-4 годин), тому необхідно заздалегідь продумувати діяльність дорослих і дітей на прогулянці. Щоб організувати цікаві спостереження дітей, вихователям слід добре знати послідовність настання тих чи інших явищ, природу рідного краю, екологію рослин і тварин найближчого природного оточення.

Чудовим відпочинком у літній період, а також способом пізнання навколишнього світу і себе у ньому, стануть для дітей прогулянки-походи, екскурсії, цільові прогулянки. Природні умови подарують дошкільнятам масу вражень і будуть сприяти вдосконаленню руху. Кожній прогулянці-походу, цільової прогулянки та екскурсії передує попередня робота з дошкільнятами. Так, вихователь не тільки проводить цикл бесід, ігор, занять, на яких діти отримують необхідну інформацію, оволодівають спеціальними термінами, але й активізує знання правил дорожнього руху на випадок, якщо маршрут прогулянки-походу перетинає автомобільні дороги.

Перед проведенням прогулянки-походи, екскурсії, цільової прогулянки дошкільнятам повідомляється мета майбутньої діяльності, з тим, щоб викликати у них інтерес. Діти повинні знати, куди підуть, навіщо, що побачать. Починаючи з другої молодшої групи, проводять цільові прогулянки з виходом за межі ділянки дитячого саду: до водойми, на луг і т.д. На цих прогулянках малюків знайомлять з яскравими природними явищами.

На прогулянках вихователь може ознайомити дітей з тими явищами природи, уявлення про яких складається тривалий час. Один з видів занять з ознайомлення дітей з природою - екскурсія. Під час екскурсії дитина може в природній обстановці спостерігати явище природи, сезонні зміни, побачити, як людина перетворює природу у відповідності з вимогами життя і як природа служить людям.

Основна частина екскурсії - колективне спостереження. Тут вирішуються основні завдання. Вихователь допомагає дітям помітити та усвідомити характерні ознаки предметів і явищ. Це досягається використанням різних прийомів (питання, загадки, вірші, обследовательские дії, ігрові прийоми). Вихователь доповнює спостереження своєю розповіддю і поясненням. Корисно в процесі спостереження використовувати дитячу художню літературу. По закінченню основної частини треба дати дітям можливість задовольнити допитливість в індивідуальних і самостійних спостереженнях і збір природничого матеріалу.

Однак, даючи завдання зібрати матеріал, слід суворо обмежувати його кількість, щоб зосередити увагу дітей. тільки на певних рослинах або тваринних, крім того, вирішувати завдання дбайливого ставлення до природи.

Джерело: http://okhtyrka-strumochok.sumy.sch.in.ua/metodichna_storinka/konsuljtacii/progulyanki_i_sposterezhennya_v_litnij_period/


20.07.2023

Знайомимось з творчістю

Сашка Дерманського

"Улюбленими заняттями в дитинстві було воювати з осами або шершнями, сікти лозинами на городі листя кабачків, блукати в кукурудзяних лабіринтах з дерев’яним автоматом. Ще — ходити поміж бібліотечних полиць у передчутті неймовірної насолоди від нових пригод і подорожей. Любив борюкатися з братами в запахущому сіні й робити в ньому нори. Любив залізти в бабусин малинник, наминати ягоди і задоволено слухати, як усі дивуються: «Де ж це Сашко?». Любив іти з мамою до школи лісовою стежкою й помічати, який довкола прекрасний світ... Любив мріяти. Мріяв навчитися літати не лише уві сні..." (Сашко Дерманський).

 Дитячий поет, прозаїк та казкар. Псевдоніми – Сашко Володарський та Назар Діброва. Народився 28 листопада 1976 року в селі Гайворон Володарського району на Київщині. Навчався у Володарській середній школі № 1. За освітою – учитель української та зарубіжної мови та літератури, 1999 року закінчив Київський національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова. Викладає за фахом у Київському технікумі електронних приладів. Одружений, виховує двох доньок – Владиславу (2001) та Злату (2011).

Із дитинства пробував писати вірші, часом пише й тепер, однак ставиться до них не так серйозно, як до прози. Перші вірші для малечі опублікував у дитячому журналі "Стежка", де довгий час працював літературним редактором. Сашко Дерманський – автор популярних пригодницьких повістей і казок для дітей, зокрема, дилогії "Чудове Чудовисько", "Царство Яблукарство", "Володар макуци, або Пригоди вужа Ониська", "Король буків, або Таємниця Смарагдової книги", "Казки Дракона Омелька" та інших. Видав 14 книжок, 1 аудіокнигу та 2 інтерактивні-книжки для дітей. Переконаний, що "любов до книжки слід прищеплювати з перших місяців життя. Це завдання батьків, вони мусять читати дитині, читати з нею, читати самим, щоб показувати приклад".

Джерело:https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=14049


06.07.2023

Застосовуємо технологію

"Освітня подорож"

Із-поміж технологій, які останнім часом упроваджуються в практику роботи дошкільних навчальних закладів України, якось «загубилась» цікава та сучасна технологія, назва якої сама говорить за себе — «Освітня подорож». Проте саме освітня подорож, як і освітня ситуація, може бути логічним втіленням спільної партнерської діяльності дорослого з дітьми. Технологія «Освітня подорож» дозволяє перетворювати довкілля в розвивальне середовище для дітей дошкільного віку завдяки безпосередньому знайомству з реальними або віртуальними об’єктами навколишнього світу, що, у свою чергу, активізує діалогічну форму спілкування з однолітками та дорослими. Катерина Крутій, Ірина Стеценко ukrdeti.com 2 Освітня подорож також може сприяти розвитку дослідницької діяльності дошкільників. Освітня подорож це не екскурсія, як може здатись на перший погляд. Подорож тим і відрізняється від екскурсії, що передбачає наявність початкової дослідницької проблеми, націленої на прикінцевий результат, реальний продукт у вигляді нових знань, смислів, відбитий у малюнках і схемах. Вирушаючи в освітню подорож, дитина дошкільного віку може точно (або майже точно) знати мету своєї подорожі (куди, навіщо, що отримаю, як буду добувати знання, що потім з цим буду робити тощо). Тому вся отримана інформація працює на дитину, а не проходить повз неї. Освітня подорож — це й не заняття як організована спеціальна форма навчання дошкільнят. Освітня подорож дітей дошкільного віку — це педагогічна технологія, яка має свої особливості та передбачає зіткнення дошкільників із реальною або віртуальною проблемою, активізацію дослідницької діяльності дітей, є формою спільної партнерської діяльності дорослого з дітьми. Під час подорожі всі предмети й об’єкти живої природи розглядаються як своєрідні тексти, «розшифровка» яких дозволяє встановити взаємозв’язок між реальними об’єктами і втіленими в них ідеями. Важливо також, що це пізнання ґрунтується на власних дитячих спостереженнях, враженнях, роздумах і вимагає напруженої роботи сенсорних систем, тобто чуттєве сприйняття світу, іншими словами, сприйняття за допомогою органів чуття: зору, слуху, дотику, нюху, смаку. Скільки органів? Відповідь на це запитання може бути дуже різною. Консерватори слідом за Аристотелем говорять про п’ять органів чуття — слух, дотик, зір, нюх і смак. Поети наполягають на шостому, до якого відносять то почуття прекрасного, то інтуїцію, то ще що-небудь. Проте, фізіологи і медики теж не мають згоди між собою. Найобережніші з них налічують у людини тільки три почуття, найрадикальніші — 33. Більшість учених визнають існування в людини 21 виду відчуття, отже, верхня межа поки не встановлена. Тому завдання вихователя — задіяти якомога більше сенсорних систем дітей під час організації освітньої подорожі. Одним із варіантів освітньої подорожі — є подорож простором казки, тобто дітям надається можливість освоїти ще один цікавий засіб освоєння світу — казкову освітню подорож. На наш погляд, саме літературна (авторська) казка надає такі безмежні можливості для освітніх подорожей дошкільників. Що таке літературна казка? Літературна казка — це авторський художній твір, в основі якого лежить захоплива вигадана історія, що об’єднує елементи дійсності й фантастики. Із-поміж літературних казок є авторські казки, вигадані не тільки письменниками, але й педагогами з метою активізації пізнавальної активності дошкільників. Є такі казки, що створені на основі фольклору, тобто автори використовують сюжети і героїв запозичених із народних казок, легенд, переказів. Катерина Крутій, Ірина Стеценко ukrdeti.com 3 Отже, поняття «авторська казка» більш вузьке, ніж літературна казка, оскільки охоплює лише оригінальні твори, сюжети і герої яких створено самим автором. Саме тому простір для сюжетів освітньої подорожі як на основі літературних казок, так і власних — невичерпний і його широта (або вузькість) залежить лише від творчого потенціалу вихователя.

Джерело: http://okhtyrka-strumochok.sumy.sch.in.ua/


01.07.2023


22.06.2023

Консультація

«Джерела морально-духовного виховання дошкільників»

Плекати духовність у кожній дитині - святий обов'язок і справа честі педагога. Державним стандартом дошкільної освіти України окреслено сумарний кінцевий показник набутих дитиною компетенцій щодо сформованості духовного потенціалу перед її вступом до школи.   Базовий компонент дошкільної освіти окреслив зміст освіти щодо формування духовної культури особистості дитини у освітніх лініях «Особистість дитини» та «Дитина в соціумі».  Результатом освітньої роботи зазначено, що на кінець  дошкільного віку дитина: Має уявлення про існування свого внутрішнього світу (думки, почуття, бажання). Здійснює елементарні мисленнєві дії (аналіз, порівняння, узагальнення). Має свої уподобання, прихильності, інтереси; знає, чого хоче чи не хоче, може обґрунтувати своє ставлення. Орієнтується в основних емоціях і почуттях, диференціює добро і зло. Встановлює причинно-наслідкові та смислові зв'язки між подіями життя, своїми переживаннями та виразом обличчя, передає свої почуття мімікою, жестами, словами. Адекватно реагує на різні життєві ситуації, намагається стримувати негативні емоції, співвідносить характер емоційної поведінки з її наслідками для інших. Передбачає результати своєї діяльності, знає їхнє значення для себе і тих, хто поряд, усвідомлює свою відповідальність за вчинене; здатна досягати поставленої мети. Співвідносить свої бажання з можливостями, успіхами та невдачами; розуміє, чим викликане позитивне і негативне судження про неї інших. Орієнтується у своїх чеснотах і вадах, виявляє самоповагу, елементарну гідність. Прагне утвердитись у своїх моральних якостях, виявляє впевненість у своїх можливостях; розуміє, що самовихваляння є негативним проявом, який зачіпає гідність іншої людини. Програмою виховання та навчання дітей «Дитина» освітні завдання щодо духовно-морального виховання окреслені по всіх вікових групах. Так вже в дітей раннього віку варто виховувати бажання дотримуватися елементарних правил мовленнєвого етикету; знайомити їх з правилами поведінки в дошкільному навчальному закладі;  виховувати шанобливе ставлення до старших та вміння доброзичливо поводитися з усіма членами сім'ї. Завданнями освітньої роботи з дітьми четвертого року життя визначено: ознайомлення з найпростішими формами вітання, звертання, прохання, подяки; навчання розмовляти з дорослими та ровесниками невимушено, тактовно, додержуючись відповідної інтонації; навчання дітей виражати свої почуття до мами, прищеплювати повагу до батька, учити поважати людей похилого віку, зокрема рідних - бабусю, дідуся, допомагати їм. У дітей п'ятого року життя розширюють знання про роль кожного члена родини, обов'язки в сім'ї, значення взаємодопомоги, спільної праці, сімейний відпочинок; виховують у дітей повагу до рідних та любов, ніжність, тактовність, бажання допомогти старшим; активізують в мовленні дітей вживання слів ввічливості під час зустрічі та прощання, висловлення прохання, вдячності;  розвивають уявлення про позитивні та негативні риси характеру людей (добрий-злий, ввічливий-неввічливий, грубий); навчають дітей визначати та називати моральні якості за конкретними вчинками і діями; викликають у дітей бажання слідувати позитивним моральним якостям. У старшому дошкільному віці програмовими завданнями окреслено: поглиблення уявлення дітей про культуру родинних стосунків, правила сімейного етикету, поведінку в гостях, у родичів; виховання інтересу до родинних свят, вміння дарувати та приймати подарунки, добирати їх, враховуючи нахили тих, кому ці подарунки призначені; прищеплення  навичок  взаємної поваги у спілкуванні та спільній діяльності, дбайливого ставлення до інших людей (допомагати, співчувати, не ображати, не обманювати, поважати старість, не глузувати з калік); усвідомлення необхідності дотримання дружніх, приязних взаємин родини з сусідами; виховання почуття доброзичливості, ввічливості у ставленні до людей; ознайомлення дітей з позитивними рисами характеру (доброта, щедрість, чуйність, ввічливість, скромність, працьовитість, чесність, великодушність, добросердечність, добродійність, толерантність); усвідомлення необхідності дотримання соціально прийнятих норм поведінки, виховання бажання наслідувати позитивні зразки поведінки і засуджувати негативні, які називають словом «гріх» (гріх - поганий, непорядний вчинок). Тож маємо дбати про гігієну і «поживність» духовної їжі  не менше, ніж про харчі тілесні. Опікуючись безпекою дитини, слід її всіляко оберігати від поширеного нині духовного сурогату, формувати тонкий художній смак, імунітет і огиду до так званої «попси» в усіх її видах і жанрах, до всього нещирого і непривітного, примітивного і брутального. І для цього не потрібні тривалі бесіди і повчання - лише ставлення педагога, насичення дитячого життя кращими мистецькими зразками та християнською мораллю, які самі витісняють з інтересів дитини низьке, приземлене, примітивне, цинічне, допомагають формувати духовні потреби і цінності. Багато науковців і практиків пропонують сьогодні інтегрувати в контекст духовного розвитку дошкільників елементи релігійної просвіти, не вдаючись до власне релігійного виховання і дотримання релігійних обрядів, поклоніння іконам, заучування молитовних текстів тощо. Такі духовні запити можуть задовольнятися в умовах родинного виховання, адже право батьків - визначати, до якої релігії та в який спосіб залучати свою дитину (звісно, не порушуючи жодних її прав, без насилля та примусу).

Джерело: http://leleka.rv.ua/index.php?m=content&d=view&cid=471

 


15.06.2023

Прогулянки і спостереження в літній період

Кожна прогулянка містить:

  • спостереження, які формують конкретні знання, розвивають мислення, інтерес і любов до природи, почуття красивого;
  • дидактичні ігри та експерименти, які дозволяють закріпити знання про навколишній світ у дитини, дають реальне уявлення про різні сторони досліджуваного об'єкта, про його взаємини з іншими об'єктами і з зовнішнім середовищем;
  • рухливі ігри, які допомагають зняти розумове напруження від занять, виховують моральні якості;
  • художнє слово, яке допомагає дітям пізнавати світ, розвиває допитливість.
  • трудове виховання, яке допомагає оволодіти навичками і вміннями.

Зміст та форми організації праці залежать від погоди та пори року. Улітку відкриваються нові можливості для ознайомлення дітей з природою: в природі відбувається багато змін. Збільшується час перебування дітей на ділянці (до 3,5-4 годин), тому необхідно заздалегідь продумувати діяльність дорослих і дітей на прогулянці. Щоб організувати цікаві спостереження дітей, вихователям слід добре знати послідовність настання тих чи інших явищ, природу рідного краю, екологію рослин і тварин найближчого природного оточення.

Чудовим відпочинком у літній період, а також способом пізнання навколишнього світу і себе у ньому, стануть для дітей прогулянки-походи, екскурсії, цільові прогулянки. Природні умови подарують дошкільнятам масу вражень і будуть сприяти вдосконаленню руху. Кожній прогулянці-походу, цільової прогулянки та екскурсії передує попередня робота з дошкільнятами. Так, вихователь не тільки проводить цикл бесід, ігор, занять, на яких діти отримують необхідну інформацію, оволодівають спеціальними термінами, але й активізує знання правил дорожнього руху на випадок, якщо маршрут прогулянки-походу перетинає автомобільні дороги.

Перед проведенням прогулянки-походи, екскурсії, цільової прогулянки дошкільнятам повідомляється мета майбутньої діяльності, з тим, щоб викликати у них інтерес. Діти повинні знати, куди підуть, навіщо, що побачать. Починаючи з другої молодшої групи, проводять цільові прогулянки з виходом за межі ділянки дитячого саду: до водойми, на луг і т.д. На цих прогулянках малюків знайомлять з яскравими природними явищами.

На прогулянках вихователь може ознайомити дітей з тими явищами природи, уявлення про яких складається тривалий час. Один з видів занять з ознайомлення дітей з природою - екскурсія. Під час екскурсії дитина може в природній обстановці спостерігати явище природи, сезонні зміни, побачити, як людина перетворює природу у відповідності з вимогами життя і як природа служить людям.

Основна частина екскурсії - колективне спостереження. Тут вирішуються основні завдання. Вихователь допомагає дітям помітити та усвідомити характерні ознаки предметів і явищ. Це досягається використанням різних прийомів (питання, загадки, вірші, обследовательские дії, ігрові прийоми). Вихователь доповнює спостереження своєю розповіддю і поясненням. Корисно в процесі спостереження використовувати дитячу художню літературу. По закінченню основної частини треба дати дітям можливість задовольнити допитливість в індивідуальних і самостійних спостереженнях і збір природничого матеріалу.

Однак, даючи завдання зібрати матеріал, слід суворо обмежувати його кількість, щоб зосередити увагу хлопців тільки на певних рослинах або тваринних, крім того, вирішувати завдання дбайливого ставлення до природи.

Джерело: http://okhtyrka-strumochok.sumy.sch.in.ua/metodichna

 


08.06.2023

 Фізкультура на повітрі .  Здоров`ябережувальний ефект .Організація                          спеціальних ігор і вправ.
Заняття за межами приміщення — завжди цікаві й бажані для малят, адже дають можливість вийти зі звичної обстановки на широкий простір, де так багато незвіданого й нового. А тим паче в теплу пору, коли сонечко припікає, пташки співають, вітерець кличе до гри... Крім того, правильно організована фізична діяльність дітей на свіжому повітрі має значний здоров'язбережувальний ефект. Міцне здоров'я — важливе підґрунтя успішного всебічного розвитку дитини і розкриття її особистісного потенціалу. Однак, на жаль, ситуація щодо стану здоров'я юного покоління в Україні невтішна. Несприятливі екологічні, соціально-економічні, політичні, побутові та психологічні умови життя, матеріальна скрута, незбалансоване харчування в родині — все це негативно позначається на здоров'ї малят. До того ж, на погіршення стану здоров'я, затримку фізичного розвитку впливає недостатня рухова активність дітей, пов'язана передусім із сучасним "малорухливим" стилем життя їхніх батьків та нерідко низьким руховим навантаженням у дошкільному закладі. Водночас збільшується інтенсивність навчально-пізнавальної діяльності. За цих умов, надзвичайної ваги й актуальності набуває проблема зміцнення, поліпшення здоров'я дошкільнят, широке впровадження в освітній процес здоров'язбережувальних технологій. Важливу роль у розв'язанні цієї проблеми відіграють фізкультурні заняття на свіжому повітрі. їх можна проводити на ігровому майданчику, спеціально обладнаному фізкультурному майданчику, у зеленій зоні дитсадка чи сусіднього парку тощо. Фізичні навантаження у поєднанні з дією чинників зовнішнього середовища сприяють підвищенню імунітету дітей, адаптації організму до умов довкілля. Мета фізкультурних занять на повітрі — оздоровлення дітей, розвиток у них рухових умінь та навичок, формування фізичних характеристик, зокрема витривалості, що сприяє розширенню функціональних можливостей серцевосудинної, дихальної систем, підвищенню працездатності і зміцненню здоров'я дітей загалом. В умовах більшого простору швидше закріплюються рухові навички, значно зростає амплітуда рухів, їхня інтенсивність, що дає змогу збільшувати фізичне навантаження. Якщо за теплої погоди займатися фізкультурою на майданчику комфортно всім дошкільнятам, то в прохолодну пору такі заняття доцільно проводити з середньою і старшою групами. В цьому віці діти вже добре володіють навичками самообслуговування (можуть швидко переодягнутися, за потреби користуватися носовичком тощо), а також мають достатній руховий досвід, щоб проявляти самостійність, активність, ініціативність. Правильно організовані заняття на свіжому повітрі забезпечують їхню високу моторну щільність (80-90%). Фізкультура на користь у різну погоду Організація фізкультури за межами приміщення залежить від пори року, погоди, вікових та індивідуальних особливостей дітей тощо. У теплу пору фізкультурне заняття на повітрі проводиться через 15- 20 хв після початку прогулянки (рухова активність має починатися після адаптації організму до погодних умов). У холодний період такі заняття доцільно проводити наприкінці прогулянки, щоб по закінченні діти швидко зайшли в приміщення. Також важливо, коли тепло, навчити дітей вправ на шикування та перешикування, щоб у холодну пору вони могли швидко орієнтуватися у просторі, узгоджено рухатися, чітко виконувати вказівки вихователя. Несприятливі погодні умови негативно впливають на загальний стан і працездатність дітей. Тому в спекотну погоду не слід пропонувати дітям виконувати складні координаційні рухи, вправи на увагу, бажано зменшити кількість пробіжок. За умови високої вологості повітря варто добирати вправи, що стимулюють активність дітей. Коли надворі хмарно й похмуро, проводьте сюжетні ігри та вправи, які найбільше зацікавлюють малят і викликають у них емоційний підйом. Біг надворі — запорука здоров'я Обов'язковою складовою фізкультурного заняття на свіжому повітрі є біг (у середньому — 5 пробіжок). Різні види бігу (біг у повільному темпі, біг у середньому темпі, швидкий біг) мають комплексний позитивний вплив на фізичний розвиток та оздоровлення дитячого організму. Фізичне навантаження під час бігу легко дозувати, змінюючи швидкість, тривалість руху та відстань. Повільний біг є важливим засобом формування у дітей витривалості. Під час повільного бігу діяльність дихальної і серцево-судинної систем повністю забезпечують потребу організму в кисневі. Тож, у разі систематичного повторення таких пробіжок покращується узгодженість роботи серцево-судинної і дихальної систем, від яких залежить рівень розвитку витривалості, підвищуються можливості організму дітей. Щоб навчити дітей повільного бігу, треба постійно прискорювати їхню ходьбу, в результаті чого настає момент, коли бігти легше, ніж іти. Біг у середньому темпі потребує значного постачання киснем м'язів та органів, що стимулює роботу легень, покращує рух крові, забезпечує регулярне чергування скорочення та розслаблення м'язів. Швидкий біг сприяє розвитку в дітей спритності, витривалості, швидкості реакції. Доведено, що швидкість бігу дошкільнят з дорослішанням підвищується через збільшення не частоти, а довжини їхніх кроків. Тому для збільшення навантаження варто пропонувати дітям біг з високим підніманням колін, закиданням ніг назад, біг по розмітках, через перешкоди тощо Вправляти дітей у бігові в швидкому темпі допомагають різноманітні рухливі ігри. При плануванні різних видів бігу важливо враховувати рівень розвитку загальної витривалості дітей певної вікової групи. Тож протягом першого місяця занять варто пропонувати вихованцям пробігати лише половину рекомендованої дистанції. Упродовж другого місяця малюки вже можуть бігти всю дистанцію, але лише в повільному темпі. Швидкий і середній біг проводиться на півдистанції. Водночас у заключній частині заняття тривалість повільного бігу не повинна перевищувати 1-1,5 хв. Загальнорозвивальні вправи — і корисні, і цікаві Під час виконання дітьми загальнорозвивальних вправ у прохолодні дні має бути якнайменше зупинок, пауз, пояснень, показу, по-перше, аби не знижувати їхню ефективність, по-друге, щоб "розігріті" від фізичних навантажень малюки не переохолоджувалися. Тому зазвичай педагог обирає вправи, вже відомі дітям або подібні до них. Вихователь називає вправу, діти стають у вихідне положення і виконують її разом з вихователем та самостійно. Так само й рухливі ігри пропонуються ті, що були розучені раніше. Такі ігри і вправи діти, зазвичай, розучують на заняттях в приміщенні чи під час прогулянок. Тренувальний ефект фізкультурного заняття на свіжому повітрі залежить від правильного регулювання дихання дітей. Під час виконання дітьми фізичних вправ слід звертати увагу на поєднання рухів з диханням (піднімання рук угору, відведення в сторони, випрямлення, прогинання тулуба поєднуються з вдихом, а зведення, опускання рук, нахили, повороти тулуба — із видихом). При цьому не треба жорстко регламентувати дихання дітей, даючи команди "вдих", "видих", оскільки дихання — рефлекторний акт, а також регулюється самими рухами, що розширюють або звужують грудну клітку. Упродовж заняття діти виконують різні види бігу, спортивні вправи та ігри, тобто мають досить велике фізичне навантаження. Цілком логічно, що під час виконання інтенсивних рухів діти дихають ротом. Дихання ротом дозволяє їм швидше ліквідувати кисневу недостатність, спричинену інтенсивною руховою діяльністю. Чергуючи вправи більшої і меншої рухливості, педагог має стежити за тим, щоб діти чергували дихання ротом і носом. Таке чергування потоків холодного і трохи зігрітого в носових ходах повітря в обмежених дозах є загартувальним засобом для дітей. Варто також систематично пропонувати вправи на відновлення дихання. Украй важливо правильно організовувати фізкультурні заняття на повітрі, дотримуючись вищенаведених рекомендацій.


05.06.2023


25.05.2023

Підсумки 2022-2023 навчального року

   Сьогодні в нашому закладі відбулась заключна педагогічна рада №5. Під час засідання вихователь-метдодист презентувала довідку за підсумками навчального року. Практичний психолог звітувал стосовно готовності старших дошкільників до навчання у школі.  В ході практичної частини "Вікритий мікрофон" педагоги розмірковували над питанняям обрання форм роботи з дітьми на наступний навчальний рік. 

    Директор закладу ознайомила присутніх з звітом реалізації стартегії розвитку ЗДО №13 за 2022-2023 року,звернула увагу на  те що заходи виконанані не в повному обсязі у зв'язку   з тим, що освітній процес  було відновлено  не з початку навчального року та проятгом року періодично призупинявся. Керівник наголосила, що усі не реалізовані завдання буде враховано в річному плані ЗДО №13 на 2023-3024 навчальний рік. 

  На при кінці засідання відбулось неформальне спілкування, протягом якого педагоги ділились враженнями від 2022-2023 навчального року. 


18.05.2023

Цікаві факти про вишиванку

Здається, про вишивку ми знаємо все. І про символізм кольорів, де червоне — то любов, а чорне — то журба. Та й у нашому блозі вже розповідали цікаві факти про символи, обереги на вишиванках. Але чим більше вивчаєш український вишитий одяг, тим більше білих плям в історії вишивки виявляєш.

Тому сьогодні хочемо розповісти 10 цікавих фактів про вишивку, які ви точно не знали.

Техніка хрестиком стала популярною лише у XIX ст.

До 1860 року популярними в Україні були низинка, верхоплут, козлик та інші види швів. Цікаво, але хрестик прийшов до українських вишивальниць із Європи. Популярністю та зацікавленістю вишивальниць різного віку техніка вишивки завдячує компанії “Товарищество Брокар і Ко”, заснованій підприємцем Генрі Брокар. Цікавий факт: парфумоване мило, яке було одним із найбюджетніших товарів парфумерно-косметичних магазинів компанії, загортали у схеми-орнаменти вишивки хрестиком. Таке пакування, як і сам товар, було дуже популярним серед населення.

Українські вишивальниці мають власне професійне свято.

Цікавий факт про вишиванку стосується дня 17 грудня, коли відзначається свято Варвари. Саме з цього дня дівчата розпочинали вечорниці, де разом вишивали. Тому якщо маєте в родині вишивальницю, то порадуйте її набором для вишивки або цікавою вишитою сорочкою саме перед новорічно-різдвяними святами. Якраз 17 грудня — ідеальна для цього нагода.

Вишиванка не була повсякденним одягом українців.

Список цікавих фактів був би не повним, якби ми не згадали, що українці ніколи не носили вишиванок на щодень. У час, коли не було сучасних пральних засобів, пральних машин, а на створення однієї сорочки витрачалися місяці, дуже не практично було щодня красуватися у вишитій сорочці. Цікавим фактом є те, що сорочки для буднів так і називалися “буденками”. Вони зовсім нічим не прикрашалися.

Нитки для вишиванок у техніці “білим по білому” готувались три роки

Неймовірно цікавим є факт, що підготовку до вишивки рукодільниці Полтавщини, звідки походить унікальна техніка “білим по білому”, розпочинали за 3 роки до початку створення візерунку. І виткати полотно було найпростішим завданням. Головним, цікавим  і найдовготривалішим процесом ставало вибілювання ниток. Хімічних відбілювачів на кшталт сучасного хлору чи “Ванішу” не існувало. А хотілося ж отримати сліпучу білизну морозного візерунка. Тоді полтавські вишивальниці придумали цікаву річ: розстилати нитки на березі річок у найбільшу спеку. Так 4 стихії (вода-сонце-повітря-земля) заряджали нитки. Та й з практичної точки зору річка добре відбивала сонячні промені й пряжа природно вигорала до білосніжного відтінку.

Дівчата навчались вишивати з 5 років. Цікавий факт, що юна рукодільниця уже у 5 років уміла тримати голку з ниткою, оздоблювати одяг найпростішими швами.

День Вишиванки відзначають у 60 країнах. Цікаво, але виявляється флешмоби у вишиванках та марші популярні не лише в Україні, але і в 60 країнах, де присутня українська діаспора.

Колір ниток для вишивки закріплювали тістом. Цікавий факт: до появи штучних анілінових барвників вишивальниці використовували виключно природні фарби у вигляді відварів, настоянок із трав, кори, квітів, соку плодів. Наприклад, усі відтінки жовтого отримували із пшеничної соломи. Цікаво, що аби тон був золотим, ці нитки запікали у житньому тісті. Термічна обробка у поєднанні з опарою закваски фіксували відтінок на віки.

Цікавий факт — про українську вишиванку писав журнал Vogue у 2015 р. Тоді українським орнаментам була присвячена ціла стаття. Цікаво, що сам вишитий одяг був названий трендом 2016 року. Зараз українські мотиви, візерунки систематично використовують у своїх колекціях імениті дизайнери.

Вишиванки мали розподіл за кольором. Чорні вишиванки одягалися виключно чоловіками. Цікаво: сині вишиті сорочки були у гардеробі жінок, які не хотіли чи не могли народжувати, або маленьких дівчаток до 12 років.

Вишиванка зображена на двадцятигривневій купюрі. А точніше Іван Франко у вишитій сорочці. ЦІкаво: письменник першим серед інтелігенції пропагував вишитий одяг у поєднанні з класичними піджаками, камізельками, тренчами.

 

Вивчати історію вишивки, вишукуючи цікаві факти, — неймовірно захоплююче завдання. А які цікаві моменти про вишивку знаєте ви?

Джерело: https://kalyna.store/blog/10-czikavikh-faktiv-pro-vishivanku


11.05.2023

Стрес та психологічна рівновага в педагогічній діяльності

століття життя  принципово змінилося. Нині темп нашої діяльності став позамежним. Зараз людину ранить не ікло хижака і не спис ворога, а слово, думка, емоції.

Прийнято вважати, що ворогом психічного здоров’я є стрес. Цей термін увійшов у всі мови світу з легкої руки відомого канадського фізіолога, дослідника реакцій людського організму на подразники зовнішнього середовища Ганса Сельє. Його називають «батьком» теорії стресу.

Г.Сельє визначив стрес як неспецифічну відповідь організму на будь-які впливи або ситуації (тобто стресори), що потребують пристосування до них.

Стрес (від англ. Stress тиск, напруга) – тобто це стан напруженості, що виникає в організмі під сильним впливом негативних факторів. Стресори активізують в організмі фізіологічні механізми, відповідальні за емоційне збудження. Стан стресу може виникати під впливом найрізноманітніших життєвих факторів, починаючи з повсякденних турбот і закінчуючи екстремальними ситуаціями, так званими «ударами долі».

Чи завжди стрес негативний для організму?

Так, стрес може негативно впливати на здоров’я людини, а може й не шкодити організму. В зв’язку з цим розрізняють:

1. Еустрес (позитивний стрес) дає можливість мобілізувати організм на виконання якихось завдань, на вирішення проблем. Ця сукупність фізіологічних захисних реакцій, які забезпечують здійснення ціленаправленої діяльності. Наприклад, гра в шахи або пристрасні обійми можуть спричинити стрес, але він є нешкідливим для організму. Або в спортсменів під час змагань – виділяється адреналін. Це є також стресова ситуація ,але стрес позитивний.

2. Дистрес (від англ. distress) (негативний, горе виснаження хвороба). Це перехід організму за межі допустимих перевантажень. Дистрес можуть викликати невдачі, незадоволеність життям, невизнання успіхів, зруйновані надії.

 

 Тому, коли ми чуємо від лікарів, що потрібно уникати стресу, то очевидно, треба розуміти це як пересторогу щодо шкідливих виявів дистресу для здоров’я.

Джерело: https://naurok.com.ua/treningove-zanyattya-z-pedagogami-stres-ta-psihologichna-rivnovaga-v-pedagogichniy-diyalnosti-163253.html

 


04.05.2023

Консультація для вихователів

 

«Ознайомлення з рідним містом як засіб патріотичного виховання дітей дошкільного віку»

 

Під час виховання у дітей дошкільного віку любові до Батьківщини потрібно розпочинати виховувати любов до рідного міста. Успішний розвиток дошкільнят при ознайомленні з рідним містом можливий лише за умови їх активної взаємодії з оточуючим світом емоційно-практичним шляхом, тобто через гру, предметну діяльність, спілкування, працю, навчання, різні види діяльності, властиві дошкільному віку.

Необхідно зазначити, що морально-патріотичне виховання дошкільнят на краєзнавчому матеріалі ґрунтується на таких засадах:

vОзнайомлення дошкільнят з рідним містом повинно природно „входити” в цілісний освітній процес, що будується на фоні краєзнавчого матеріалу.

v Введення краєзнавчого матеріалу в роботу з дітьми з врахуванням принципу поступового переходу від більш близького дитині, особистісно значущого, до більш віддаленого від дитини – культурно-історичних фактів.

vФормування особистісного ставлення до фактів, подій, явищ у житті міста, створення умов для активного залучення дітей до соціальної дійсності, підвищення особистісної значущості для них того, що відбувається навкруги.

vРозвиток музейної педагогіки, що надає можливість дитині налагодити діалог з культурним надбанням минувшини та сьогодення.

vЗдійснення діяльнісного підходу до залучення дітей до історії, культури, природи рідного міста, тобто вибір самими дітьми тієї діяльності, в якій вони хотіли б відобразити свої почуття, уявлення про побачене та почуте (творча гра, придумування оповідань, виготовлення поробок, придумування загадок, аплікація, ліплення, малювання, проведення екскурсій, участь у благоустрої території, охороні природи і т. п.).

vЗалучення дітей до участі в міських святах з тим, щоб вони могли долучитися до атмосфери загальної радості та піднесеного настрою. Познайомитися із жителями рідного міста – носіями соціокультурних традицій в народних ремеслах, танцях, піснях.

vВибір методів ознайомлення дітей з рідним містом, що перш за все підвищують їх пізнавальну та емоційну активність.

vСтворення відповідного розвивального середовища в групі та дошкільному закладі, яке б сприяло розвитку особистості дитини на основі народної культури з опорою на краєзнавчий матеріал (міні-музей народного побуту, предмети народного ужиткового мистецтва, фольклор, музика тощо), і яке б дозволило забезпечити потребу в пізнанні його за законами добра та краси.

vОрганізація роботи з батьками під девізом: їх знання та любов до рідного міста повинні передаватися дітям.

Ознайомлення дошкільнят із рідним містом може стати тією основою, навколо якої інтегруються всі види дитячої діяльності.

Джерело: https://vseosvita.ua/library/konsultacia-dla-vihovateliv-oznajomlenna-z-ridnim-mistom-ak-zasib-patrioticnogo-vihovanna-ditej-doskilnogo-viku-91870.html


27.04.2023

Перспективність і наступність

між ЗДО і початковою школою:  суть реалізації

 Реалізація принципів перспективності й наступності в закладах дошкільної та початкової освіти відбувається у забезпеченні єдності, взаємозалежності та узгодженості мети, змісту, форм і методів організації освітнього процесу:

  • учителі початкових класів мають бути добре знайомими з освітніми програмами, методами і прийомами розвитку, навчання, виховання дітей старшого дошкільного віку, застосовуваними в закладах дошкільної освіти .
  • вихователі старших груп мають бути ознайомлені з освітніми програмами і технологіями навчання початкової школи.

Саме на забезпечення наступності з НУШ у нашому закладі було проведено семінар-практикум «Забезпечення наступності у формуванні логіко-математичної компетентності старших дошкільників та молодших школярів». Вчителі та вихователі могли звернути спільні вектори для забезпечення наступності між освітніми ланками, а саме у формуванні логіко-математичної компетентності дітей старшого шкільного та молодшого шкільного віку.

 

 Це необхідно, щоб уникнути ситуацій форсування або, навпаки, штучного уповільнення природного темпу розвитку дітей.

Крім того, змістовий і технологічний складові освітнього процесу в ЗДО та початковій школі доцільно навчати з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей дітей.

Елементи навчальної діяльності:

  • учбові інтереси
  • учбові дії.

Елементи навчальної діяльності формуються у дітей старшого дошкільного віку :

  • навчально-пізнавальній діяльності, спеціально організований дорослим (навчальні заняття)
  • будь-яким іншим, специфічним для дітей тієї чиєї вікової групи, видам дитячої діяльності, проваджуваних у ЗДО .

Так забезпечити успішне набуття нових компетентностей.

У своєму разі навчання в початковій школі покликання забезпечує не просто взаємозв’язок сформованих компетентностей із програмою, а розширити, поглибити й удосконалити попередньо отримані навчальні знання, уміння та навички, сформовані ціннісні ставлення, набутий досвід.

Зв'язок змісту дошкільної та початкової освіти

Для забезпечення наступності дитячого садка і школи важливо встановити міцний зв’язок змісту дошкільної та початкової освіти.

У чому виникає цей зв'язок?  У наступній і поступовій реалізації передбачених програм навчання, розвитку й виховання дітей дошкільного віку, а згодом і освітньої програми для дітей 1 класу початкової школи.


02.03.2023

Педагогічна рада №4

  Сьогодні в нашому закладі відбулась педагогічна рада №4 «Виховання навичок, орієнтованих на сталий розвиток за допомогою пошуково-дослідницької діяльності» Порядком деним передбачені питання:

1.    Аналіз виконання рішень попереднього засідання педагогічної ради.

 

2.    Про результати фронтального вивчення освітнього процесу в ІІ молодшій групі «Калинонька».

 

3.    Про результати тематичного вивчення «Виховання навичок, орієнтованих на сталий розвиток за допомогою пошуково-дослідницької діяльності»

 

4.    Про хід атестації педагогічних працівників ЗДО №13 в 2022/2022н.р.

 

5.    Інформація про хід виконання рішення колегії №3 від  22.12.2022 «Про забезпечення реалізації на звернення громадян»

 

 


16.02.2023

Консультація для педагогів:

«Освіта для сталого розвитку: 

нова освітня технологія, а не модний тренд»

  Хто із нас не бажає жити у чистому світі? Жити довго і щасливо, гармонійно і красиво, ощадливо і раціонально, відчуваючи підтримку і стабільність. Так, бажаємо ми усі. І сьогодні ми, педагоги, маємо таку можливість навчити своїх вихованців будувати нове життя у здоровому довкіллі, гармонії зі світом, спрямоване на збереження і примноження ресурсів. «Сталий» - тобто постійний, стабільний, такий, який можна підтримувати на певному рівні, він дає змогу поколінням людей, які живуть сьогодні, задовольняти свої потреби, не ставлячи під можливу загрозу майбутні покоління. А це означає, що сучасне покоління має залишити достатні запаси природних, економічних та соціальних ресурсів наступним поколінням. Ідеї сталого розвитку надзвичайно популярні у сучасній освіті й активно упроваджуються у зарубіжній та вітчизняній практиці: у Швеції, США, Польщі, Білорусії, інших країнах. Освіта для сталого розвитку в Україні теж стала надзвичайно популярною. Адже сьогодні виховувати навички сталого стилю життя ми можемо розпочинати у дитячому садку й залучати наймолодших громадян нашої держави до збереження власних ресурсів: здоров'я,  навколишнього середовища, культурних цінностей, власного добробуту, виховання ощадливості, навчання раціональним діям. У напрямку сталого розвитку працює чимало сучасних науковців і педагогів-практиків, але найближчими до нас дошкільників є Н. Гавриш,         О. Пометун, О. Саприкіна, які розробили теоретичні і методичні засади курсу «Освіта для сталого розвитку» для дошкільнят, а саме: -  «Дошкільнятам - освіта для сталого розвитку» (для дітей 6-го року життя); -  «Дошкільнятам - освіту для сталого розвитку. Діємо разом» (для дітей 5-го року життя); -  «Дошкільнятам про сталий розвиток: маленькі люди великого світу» (для дітей 4-го року життя) - з дидактичними матеріалами. Зміст програми спрямований на поступове (через багаторазове повторення) формування у дітей звичних моделей поведінки, які вони обиратимуть протягом подальшого життя у подібних ситуаціях. Зміст охоплює найважливіші теми із трьох сфер сталого розвитку: соціальної, економічної та екологічної. Передбачена програмою тематика та дії дітей спрямовані на: -  покращення стосунків між дітьми та іншими людьми; -  підтримку морального і психологічного клімату в групі; -  розумне споживання енергії та води; -  зменшення марних витрат сировини та формування природничо-екологічної поведінки дошкільників; -  зміцнення власного здоров'я тощо. У змісті кожної з тем виокремлено ідеї, які мають бути донесені до дітей, мовні формули, що відбивають їх смисли, та дії, які опановуються дітьми й автоматизуються у вигляді звичних моделей поведінки.  Саме повторення цих дій протягом двох тижнів дозволяє сформувати в дітей сталу звичку - модель поведінки, яка потім стає складовою їх повсякденного сталого способу життя. В межах вивчення кожної теми є вступний і підсумковий аудит - невеличке самостійне дослідження дітьми власної поведінки. Структура кожного тематичного дня передбачає типові організаційні складники, в усіх вікових групах: ранкові заходи; інтегроване заняття; відпрацювання опановуваних дій у другій половині дня. Ранкові заходи тематичного дня будуються за звичною для дітей схемою: коротке спілкування з батьками і представлення теми дня (його гасла); ранкові зустрічі\ритуали; проведення ранкової гімнастики або інших видів дитячої активності, пов'язаних із темою дня. З темою дня може бути пов'язане інтегроване заняття, яке є кульмінацією першої половини дня і поєднує декілька освітніх ліній з пріоритетом однієї з них. Мета заняття (його очікувані результати) полягає в тому, щоб діти навчились: пояснювати значення опрацьовуваних дій; розповідати про порядок (операції) з виконання дії; обґрунтовувати необхідність діяти саме так; виконувати пропоновані дії на основі отримання первинного досвіду їх використання. Заняття орієнтовані на 20-25 хвилин. На допомогу вихователям а втори курсу «Освіта для сталого розвитку» підготували тексти та ілюстрації. Ці матеріали допомагають дітям уявити собі бажані/не бажані моделі поведінки і розвивають критичне мислення та творчість дітей, їх розумову й мовленнєву активність. Робота на заняттях, під час прогулянок у другій половині дня передбачає:  ігрові вправи із заданим сюжетом; рухавки; експерименти, досліди, ігри з лялькою, вправи на ігровому полі; дидактичні ігри з окресленою послідовністю дій, відповідними ритуалами; групову роботу мовленнєвого чи художньо-предметного змісту в командах по 3-6 осіб; «озвучування» мультфільму (для засвоєння доцільних дій і мовленнєвих формул); театралізовані ігри (розігрування сюжетів за допомогою лялькового театру, театру іграшок, настільного театру та ін.). Отже, сталий розвиток у змісті дошкільної освіти включає в себе: -  тематичне планування на 2 тижні; -  сценарії проживання тематичних днів; -  інтегровані (тематичні) заняття за темою дня; -  навчально-дидактичні матеріали; -  спеціальні методи і форми організації дітей на заняттях (практичні дії, пошуково-дослідницька діяльність, самодослідження, групова та індивідуальна робота); -  активізацію творчого потенціалу вихованців; -  співпрацю з батьками упродовж реалізації тематичного циклу. Основними принципами конструювання освітнього процесу для сталого розвитку є: -    інтеграція екологічної, економічної, соціальної сфер суспільного життя; - логічність, послідовність, доступність, системність, тематичність, науковість, цілісність, практичність.      Першою  дією має бути: опитування, анкетування, аудити педагогів. Виявилося, що серед них є чимало однодумців, які прагнуть зробити світ кращим, виховувати дітей у здоровому довкіллі, доброзичливому, толерантному суспільстві. Другою дією є розроблення творчою групою структури роботи з упровадження сталого розвитку в закладі, яка допоможе скоординувати та систематизувати спільну роботу педагогів, дітей та їх батьків. Сталий розвиток вимагає змін не лише у змісті чи формах роботи, а й у знаннях та поглядах самих педагогів. Тобто, потрібно їх стимулювати  жити і працювати по-новому. Під час навчання педагогів важливими завданнями є: ознайомлення з концепцією сталого розвитку та особливостями курсу, створеного на її засадах; оволодіння новими знаннями та уміннями в декількох галузях, якими вони можуть поділитися з дітьми та їхніми батьками; формування й розвиток навичок, аналіз дій - власних та оточення - у контексті сталого розвитку, навчання цьому дітей та їх батьків; створення сприятливих умов у закладі для сталого розвитку. Для педагогів потрібно організувати та провести: семінари-тренінги, заняття-тренінги, методичні та педагогічні діалоги, й ряд інших інтерактивних форм роботи, які сприяли б розкриттю теоретичних та методичних аспектів з даного питання, налагодженню співпраці з усіма учасниками освітнього процесу, активізації творчого потенціалу кожного. Нова освітня стратегія сприяє: переосмисленню педагогами власних поглядів, поведінки, стилю життя; переконанню у необхідності такого розвитку суспільства, який є не просто керованим і стабільним, а ще й гармонійним та повністю безпечним для біосфери. На допомогу педагогам є розроблені: -  нові тематичні перспективні планування до навчального курсу, які продовжили запропонований цикл; -  структурна модель сценарію проживання тематичного дня; -  структурна модель інтегрованого (тематичного) заняття для сталого розвитку; -  основні принципи проведення   інтегрованих занять для сталого розвитку; -  стартові тексти та запитання до них; -  схема-модель позиції і ролі педагога в освітній діяльності для сталого розвитку. Це дає можливість значно урізноманітнити життєдіяльність дітей упродовж дня, тижня. Результати спостережень, бесід показують, що діти готові до сприймання нової інформації, прийняття рішень, власного нового стилю життя. Цьому сприяють,  насамперед, створені у закладі необхідні умови: - забезпечення психологічного комфорту дітей, формування у них впевненості у власних силах і можливостях; - розвиток ентузіазму, пізнавальної активності, ініціативи дітей; -  вироблення у дітей навичок поведінки, орієнтованої на сталий стиль життя. Третя  дія, а це безпосередня робота з дітьми, дозволяє творчо оновити предметно-розвивальний простір. Спостереження за довкіллям, дослідження різних явищ та предметів, експерименти, виготовлення творчих доробків та збагачення власного середовища сприяють змінам у повсякденній поведінці дітей, формуванню ціннісного ставлення до оточуючого, збагаченню уявлень про рукотворний світ. Цікавими і результативними є такі  тематичні проєкти: «Ми піклуємося про птахів узимку» «Ми - за чисте довкілля» «Бережемо воду» «Бережемо енергію» «Заміна зеленим красуням» «Листівки зі старих розмальовок» «Макулатуру збираємо - зелений ліс оберігаємо, воїнам АТО допомагаємо» та інші. Четвертою дією є залучення батьків вихованців до усіх заходів, які сприяють формуванню партнерських відносин, налагодженню взаємозв'язку задля обміну інформацією, досвідом, вироблення спільних вимог щодо формування моделі сталої поведінки дошкільнят в умовах сьогодення. Цьому сприяють спільно проведені: -  свята, розваги, заняття, конкурси, виставки; -  благодійні акції; -  тижні ресурсозбереження, енергозбереження; -  слайд-презентації; -  проєктна діяльність; -  творчі домашні завдання, спеціально розроблені до тематичних днів тощо. Так от, спільні акції та соціально-екологічні проєкти, наприклад: «Збережемо Землю», «Виховання культури сортування сміття та поводження з відходами в усіх учасників освітнього процесу» об'єднують інтереси усіх учасників, які вболівають за збереження оточуючого середовища та розроблення спільних дій, зміни поведінки у навколишньому світі. Систематична та системна робота упровадження навчального курсу «Дошкільнятам - освіта для сталого розвитку» дає  позитивні результати: професійне зростання педагогів (удосконалення їх майстерності, прояв творчості, використання найбільш ефективних засобів, методів та прийомів спільної з дітьми діяльності); зростання поваги до вихователя, як галузевого спеціаліста; комплексну реалізацію завдань сучасної дошкільної освіти; сталий (стабільний, стійкий) особистісний розвиток дошкільника; партнерські взаємини з вихованцями (повну рівноправність); налагодження активної співпраці з батьками вихованців; залучення усіх учасників освітнього процесу до спільної проєктної діяльності. Ото ж, «сталий розвиток» стосується кожного! Освіта для сталого розвитку: не модний тренд, а необхідність сучасного світу!


Джерело: http://leleka.rv.ua/osvita-dlya-stalogo-rozvytku-nova-osvitnya-tehnologiya-chy-modnyy-trend-psyhologo-pedagogichnyy-poradnyk.html

 


02.02.2023

Засідання музичної кав’ярні

«Народна пісня, як інструмент виховання справжнього патріота»

Неможливо переоцінити роль музики в патріотичному вихованні дошкільнят. Великі потенційні можливості патріотичного впливу полягають в народній музиці. Народні музичні твори ненав'язливо, часто у веселій ігровій формі, знайомлять дітей зі звичаями і побутом українського народу, працею, дбайливим ставленням до природи, життєлюбством, почуттям гумору.

 У своїй роботі з музичного виховання ми передбачаємо різні види діяльності: гра, бесіда, прослуховування музики, спів, робота з музично-шумовими інструментами, розучування основ народного танцю, театралізація ігрових пісень, робота над виразністю мови, виготовлення масок, участь у концертній діяльності з метою пропаганди народної творчості.

Сьогодні керівник музичний пригадала разом із вихователем форми народного фольклору в усіх вікових групах. 

  На при кінці запропонувала виконати "Кривий таночок", та розповіла за що саме його полюбляють діти.

 


02.02.2023

Освіта для сталого розвитку

  Освіта для сталого розвитку – актуальний інноваційний напрям розвитку освіти в Україні та світі. Сталий розвиток передбачає розв’язання економічних, соціальних й екологічних проблем. Адже сучасне покоління має залишити достатні запаси соціальних, природних та економічних ресурсів для майбутніх поколінь, аби вони мали змогу забезпечити для себе рівень добробуту, не нижчий за нинішній. Щоб людство успішно стало на шлях сталого розвитку, більшість людей має ощадливо використовувати  не лише платні, а й безплатні природні ресурси, дбати про своє здоров’я постійно, а не тоді, коли виникає те чи інше захворювання.

 

Сформувати в дітей нові моделі поведінки, звички, стиль життя дасть змогу парціальна програма «Дошкільнятам – освіту для сталого розвитку» (далі – Програма). Програму напрацювали експертки громадської організації «Вчителі за демократію та партнерство» Олена Пометун та Наталія Гавриш.

Сталий розвиток дає змогу задовольнити потреби нинішнього покоління без шкоди для можливості інших поколінь задовольняти свої потреби. Ідеться передусім про потреби людей у їжі, питній воді, чистому повітрі, комфортних житлових умовах, забезпеченні прав і свобод, мирному співіснуванні, доступі до культурних цінностей і традицій тощо.


12.01.2023

Дошкільникам про нові професії дорослих

Ознайомлення з працею дорослих і професіями має здійснюватися не на рівні одного завдання, а як цілісний органічний процес. Уся робота в ЗДО у цьому напрямі будується з урахуванням принципу інтеграції освітніх галузей відповідно до вікових можливостей і особливостей вихованців. Інтеграційний підхід дає змогу розвивати в єдності пізнавальну, емоційну і практичні сфери особистості дитини. Знайомство дітей із професіями на основі інтеграційного підходу дає змогу організовувати різні види діяльності, підпорядковані одній меті - ознайомленню з тією чи іншою професією. У побудові освітнього процесу з дітьми використовують такі форми роботи: організована безпосередньо освітня діяльність; спільна трудова діяльність дорослого і дитини; організація практичних трудових дій; самостійна діяльність дитини; пізнавально-дослідницька, проєктна діяльність дитини; спостереження за працею дорослих; комунікативна діяльність; читання художньої літератури; художньо-творча діяльність; ігрова діяльність; моделювання; цільові прогулянки та екскурсії; культурно-дозвільна діяльність; екскурсії та зустрічі з людьми різних професій; зустрічі з цікавими людьми; живий приклад оточуючих дорослих. Ознайомлення дітей із працею дорослих ставить за мету дати дітям конкретні знання й уявлення про професію за схемою: назва професії - місце роботи - умови праці - інструменти для роботи - трудові операції - результат праці. Якщо дошкільнята 3-4 років знайомляться з працею дорослих на основі безпосередніх спостережень за трудовими діями (професії в дитячому садку), то старших дошкільнят більше привертає праця, що відбувається за стінами дитячого садка. Найбільш дієві способи ознайомлення з працею дорослих - спостереження за трудовим процесом, екскурсії, бесіди та зустрічі з представниками професій, що забезпечують найбільшу виразність уявлень, максимальну дієвість здобутих дітьми знань. У процесі подальших бесід, за допомогою розповідей вихователя уточнюються, закріплюються, доповнюються відомості, отримані під час спостережень. Знайомство з професіями відбувається під час спеціально організованих освітніх ситуацій, коли перед дітьми ставиться проблема, та у процесі безпосереднього спілкування з представниками професій. Під час таких ситуацій інтегруються різні освітні галузі, використовуються різноманітні методи і прийоми (наочні, словесні, практичні, проблемно-пошукові, ігрові). Розв'язання педагогічних ситуацій може перерости в проект. Останнім часом дедалі активніше використовуються проєктні форми роботи з дітьми. Проведення досліджень на теми професій (виникнення, актуальність у світі, зміст діяльності) розвиває пізнавальну, творчу активність дітей, сприяє формуванню і систематизації знань про працю людей. Центральне місце в роботі відводиться грі. Одним із основних видів гри є сюжетно-рольова гра. Вона дає змогу конкретизувати і поглиблювати уявлення дітей про різноманітну діяльність дорослих, їхні взаємини з іншими людьми, про знаряддя праці, які використовуються в певній професії тощо. Підготовка до ігор у професії відбувається всюди, де тільки дитина може ознайомитися з тими чи іншими якостями спеціальностей, накопичити необхідний обсяг інформації, нехай навіть мінімальний, але зважаючи на який вже можна відтворити в грі віддалену подібність цього виду людської життєдіяльності. Цей процес умовно можна уявити як комплекс, що складається з таких складових компонентів: отримання відомостей про професії від батьків; від вихователів дитячого садка; рід однолітків і дітей більш старшого віку; зі своїх спостережень за батьками, родичами, іншими дорослими; набуття додаткових навичок, що не стосуються безпосередньо теми гри, але які в ній можуть бути використані (виготовлення іграшок, ліплення, малювання, уміння робити аплікацію тощо). Одним із основних видів гри, де діти знайомляться з працею дорослих, є сюжетно-рольова гра. Сюжетно-рольові ігри - це ігри, у яких діти «одягають» на себе роль, передаючи її характер, і діють за певним заданим сюжетом або ж самі створюють його. Тобто це, у певному сенсі, театральна вистава. Діти вживаються у свою роль і поводяться так, як бачать свого персонажа з боку. Сюжетно-рольові ігри посідають своє місце в житті дитини тоді, коли вона навчиться використовувати предмети не тільки за їх безпосереднім призначенням, але і відповідно до сюжету гри. У процесі у дитини з'явиться бажання копіювати дії дорослих, вона навчиться взаємодіяти з іншими дітьми в грі або дорослими. Така гра є творчою. Творчість проявляється в перевтіленні дитини в образ дорослої людини, роль якого вона обрала. Сюжетно-рольова гра вимагає попередньої підготовки дітей. Адже зрозуміло, що малюки, які не встигли познайомитися зі спеціальністю, наприклад, лікаря, не зможуть розіграти роль лікаря. Формування узагальнених уявлень про значущість праці дорослих вимагає наявності у дітей, перш за все, чітких понять про те, що в кожному конкретному процесі досягається результат, що має точне призначення - задовольняти ту чи іншу потребу. Ознайомлення з трудовою діяльністю дорослих має вирішальне значення для формування у дитини початкових уявлень про роль праці та значущості професій у житті суспільства. Однак необхідне продумане керівництво процесом розвитку в дітей знань про працю дорослих. Педагоги готують дітей до того, щоб вони свого часу могли комфортно почуватися у самостійному житті. Тому переслідують таку мету: 1) Формування усвідомлення того, що праця, робота посідають у житті людей дуже важливе місце, що праця - це по суті основа життя; 2 Виховання почуття поваги до людей праці й результатів їхньої діяльності; 3) Знайомство з представниками тих чи інших професій, специфікою їхньої роботи - трудовими навичками; розвиток їхніх трудових здібностей. Ознайомлення з працею дорослих і професіями має здійснюватися не на рівні одного завдання, а як цілісний органічний процес. Вихователю необхідно створити такі умови для ознайомлення з працею дорослих, щоб цей процес став захопливою діяльністю для дітей. До створення умов належить збагачення дітей знаннями про реалії навколишнього світу: про предмети, явища, події; крім того, дітям необхідно знати про взаємини людей у межах певних умов, про взаємодію на професійній ниві. Для організації роботи в групах оформляються спеціальні центри з ознайомлення з працею дорослих із ігровими модулями, сюжетно-рольовими іграми, дидактичними іграми, наочним матеріалом.

 http://leleka.rv.ua/oznayomlennya-ditey-iz-profesiyamy-doroslyh.-konsul-taciya-dlya-pedagogiv-zdo.html


05.01.2023

Дивовижний світ малювання фарбами

     Одним із центральних завдань зображувальної діяльності є розвиток у  дітей елементів творчості. Дитяча творчість – перша ланка розвитку творчої діяльності, в якій дитина виявляє своє розуміння довкілля, своє ставлення до нього.

Всі діти люблять малювати. Творчість для них це відбиття щиросердечної роботи. Почуття, розум, очі й руки – інструменти душі. Зіштовхуючись із красою й гармонією миру, зазнавши при цьому почуття захвату й замилування, вони випробовують бажання «зупинити чарівну мить», відобразивши своє відношення до дійсності на аркуші паперу. Малювання для дитини – радісна, натхненна праця, до якого його не треба примушувати, але дуже важливо стимулювати й підтримувати, поступово відкриваючи перед нею нові можливості зображувальної діяльності.

На мій погляд, малювання є чи не найцікавішим видом діяльності дошкільнят. Воно дозволяє дитині виразити у своїх малюнках своє враження про навколишній світ. Разом з тим, малювання має неоціненне значення для всебічного розвитку дітей, розкриття і збагачення його творчих здібностей.

 

Малюнок, як візерунок дитячої душі. А малювання нетрадиційними техніками допомагає прищепити любов до зображувального мистецтва та викликає цікавість до малювання, бажання малювати ще більше. Нетрадиційні техніки малювання викликають у дітей безліч позитивних емоцій, відкривають можливості використовувати добре знайомі їм предмети в якості художніх матеріалів. Незвичні техніки малювання зацікавлюють дітей, сприяють розвитку творчості у всіх, без винятку. На сьогоднішньому заході пропоную повністтю занурутивсь тему малювання фарбами. Перш за все необхідно визначити як трактуують цей вид діяльності установчі документи БКДО та освітня програма від 2 до 7 років «Дитина».

   Обговоривши нормативні документи та орієнтовані тематики занять з малювання в усіх вікових групах, педагоги вирішили спробувати різні нетрадиційні техніки малювання.

 


29.12.2022

Правове виховання дошкільників

Дитинство – найважливіший період у житті дитини. І саме в цей період вона потребує найбільшої уваги і захисту. Формування ціннісної моральної та правової практики для найкращого забезпечення інтересів дітей – одне з найважливіших завдань, що стоїть перед дорослими. Захист прав дитини, забезпечення нормативів законодавчої бази потребує участі кожного педагога, кожного працівника дитячого садка. Всі зусилля колективу направлені на створення комфортного життя, змістового в усьому розмаїтті, емоційно насиченого, позитивно забарвленого.

Слова В.Сухомлинського: «Дитина – ніжний пагін, слабенька гілочка, що стане могутнім деревом, і тому дитинство потребує особливої турботи, ніжності, обережності», стали однією сходинкою, яка забезпечує комфортність дитини в широкому значенні цього слова. Навчання правам людини – це довготривалий процес і здійснюється він на всіх етапах навчання і виховання дитини

На сучасному етапі розвитку суспільства право не тільки охоплює більшість сфер людської життєдіяльності, а й розширює межі своєї дії в міру ускладнення суспільних стосунків. З метою підвищення рівня правової освіти населення, створення належних умов для набуття громадянами правових знань, а також забезпечення їх конституційного права знати свої права та обов’язки Указом Президента України від 18 жовтня 2001 року затверджено Національну програму правової освіти населення, де ставиться завдання правового виховання населення взагалі і підростаючого покоління зокрема. Метою Програми є підвищення загального рівня правової культури та вдосконалення системи правової освіти населення. Завданням правової освіти громадян є розвиток їх правосвідомості, подолання правового нігілізму, задоволення потреб у правовій інформації, заохочення до участі у розбудові демократичної, соціальної та правової держави, профілактика правопорушень, забезпечення вільного і всебічного розвитку особистості. Мету Програми передбачається досягти шляхом: утвердження гуманістичних правових ідей, загальнолюдських та національних правових цінностей, високих моральних засад у суспільному житті. Визнання правової освіти населення одним із основних чинників формування високої правосвідомості та правової культури всього суспільства зобов’язує заклади освіти опікуватись правовою освітою громадян України. Важливість правовиховної роботи немає потреби доводити.


Правове виховання особистості в цілісному педагогічному процесі необхідно розглядати з урахуванням вікового аспекту. Дитинство – унікальний період, коли формуються риси характеру, основи моделі поведінки, ставлення до себе і навколишнього світу. Мала дитина подібна до губки, яка жадібно вбирає уміння, знання, погляди та думки. Тому моральні основи правового виховання закладаються саме в дитинстві у моральних відносинах у родині, дитячому колективі. Якщо кожна людина змалечку засвоїть, що вона є людиною, особистістю, що вона має людські права, честь і гідність, може вільно висловлювати свої думки, тільки тоді вона зможе впливати на перебіг подій у суспільстві і брати участь у побудові дійсно незалежної демократичної правової держави.
Найперше суспільне середовище, до якого потрапляє дитина, – це дошкільний навчальний заклад, який у взаємодії з сім’єю має створити належні умови для забезпечення фізичного, психічного здоров’я дітей, їх повноцінного розвитку, набуття життєвого досвіду. Дошкільний вік – період, коли в дитини формуються уявлення про навколишній світ, явища суспільного життя, взаємини між людьми. Вступаючи у життя, малюки мають засвоїти багато правил, які склалися в суспільстві. Життя малюка сповнене різноманітних, складних для нього ситуацій та перешкод. І саме дорослі повинні навчити знаходити вихід із них, почуватися впевнено й комфортно, бути готовими до труднощів та їх подолання.
Завдання освітян – виростити компетентну особистість, здатну самостійно приймати рішення, визнавати свої помилки, відстоювати свою гідність, реалізовувати природні можливості. Важливо, як отримані знання впливають на компетентність дошкільника:

чи знадобляться в реальному житті;

чи сприяють розвитку самостійності дитини;

чи сформують творче ставлення до життя.

Необхідно підкреслити, що система правової освіти і виховання має бути безперервною, починаючи з дошкільного закладу, продовжуючи у школі, вузі. Дослідники проблем правового виховання учнівської молоді вважають, що морально-правове виховання лише тоді може дати позитивний ефект, коли воно має комплексний характер і починається в сім'ї, дитячих садках, у школі буквально з першого класу.
Нещодавно правове виховання не відокремлювалось як самостійний напрямок виховання і не входило в плани виховної роботи дошкільних навчальних закладів. Але для виконання цих завдань упродовж останніх років дошкільні навчальні заклади отримали суттєву законодавчу підтримку, а саме: Закон України «Про дошкільну освіту», Базовий компонент дошкільної освіти в Україні, Базову програму «Я у Світі». Саме питання здобуття дитиною якісної освіти через впровадження Базової програми і є основним для педагогів в ДНЗ. У Базовому компоненті дошкільної освіти України окреслено мету правовиховної роботи (результати, до яких треба прагнути). Так, у сфері життєдіяльності «Я сам», зокрема, у змістовій лінії «Психічне Я» виокремлюється ставлення дітей до прав та обов’язків. З цього питання передбачається такий обсяг знань, умінь, навичок дошкільника: дитина знає свої права, обов’язки, може означити словами ці категорії, пояснити їх відмінність. Перелічує свої елементарні права (на відпочинок, на захист, на розуміння дорослого, на підтримку, на повагу до себе та ін.), домагається їх виконання. Може назвати і виконати свої основні обов’язки (самостійно виконувати те, що під силу; не робити шкоди іншому; дотримуватись режиму дня тощо). Розуміє зв’язок слів «право», «правило», «честь». Знає етичні еталони поведінки. Здатна керуватися у своїй поведінці моральними нормами, відчуває межі припустимої поведінки.
В основу системи правового виховання дошкільників необхідно поставити «нероздільну» програму морально-правового виховання, тобто у правовиховній роботі з дошкільниками дуже важливо поєднувати зміст, форми і методи правового та морального виховання. Виділяти тільки правові норми, не пов'язуючи їх з моральними, недоцільно. Адже на практиці дитина не стикається з ситуаціями, які вимагають тільки юридичної оцінки без звертання до моральних уявлень, поглядів, почуттів. У сім'ї, дитячому садочку і тим більше, починаючи з першого року навчання, дитині доводиться стикатися з певними правилами поведінки, вибирати певне ставлення до них: бути чемною, чесною, справедливою, поважати старших, цінити працю інших, не ображати слабших і т.п. Для дітей ці явища виступають і як моральні, і як правові, тому що вони ще не можуть розділити морально допустиме і законне. Ці поняття виступають як єдине ціле. З розвитком таких якостей, як чесність, справедливість, дисциплінованість та інших, у дітей формується і певне морально-правове ставлення до встановленого порядку вдома, у школі, на вулиці.
У формуванні моральних стимулів і норм поведінки дитина усвідомлює свої права й обов’язки, як члена родини, члена колективу у дошкільному закладі крізь призму уявлень: бажаного і належного, припустимого і небажаного, можливого і заборонного. Дитина приходить у школу з визначеною свідомістю своїх звичок, потреб і обов’язків.
Роботу дошкільного закладу необхідно спрямовувати в трьох напрямах:

методична та контрольно-аналітична робота з педагогами;

навчально-виховна робота з правової освіченості дошкільників;

 

робота з батьками.


22.12.2022

У світі дослідів та експериментів

З дивовижним постійно змінним світом природи дитина починає знайомитися з перших років життя. Її приваблюють шум дощу, шелест листя, яскравий метелик, що здійнявся над запашною квіткою, малесенька сніжинка, яка спустилася на руку, кумедне пухнасте кошеня і перламутрові рибки в акваріумі. Дітям подобається гуляти на подвір’ї, лазити по деревах, бавитися в піску, милуватися квітами, годувати домашніх улюбленців. Для дитини кожен прожитий день – це справжнє відкриття. Адже її оточують численні чудові перетворення, кожне із яких – таємниця. Маленький жолудь перетворюється на величезного дуба , жовта кульбабка за ніч стає пухнастою білою кулькою, неповоротка гусінь раптом злітає в небо легким витонченим метеликом. Малюки намагаються зрозуміти світ, обстежуючи його не тільки візуально, а й на дотик, смак, нюх, тобто залучаючи всі органи чуття. Ефективна організація пізнавальної активності дошкільників сприяє розвитку особистості, формуванню гуманістичних цінностей, допомагає знімати психологічне навантаження, яке несе в собі ритм сучасного життя. Тому вихователеві потрібно бути всебічно розвиненим, щоб вміти  відповісти дитині на її «хто?», «де? », «як? «, «чому? », «навіщо? » і т. д.

Кожен педагог – і починаючий, і досвідчений – повинен  постійно працювати над собою, вдосконалювати не тільки свою педагогічну майстерність, а й накопичувати, засвоювати та передавати ці нові цікаві знання, факти своїм вихованцям.

 

Враховуючи власний досвід, вважаю, що доступна самостійна пошукова діяльність дітей дошкільного віку під керівництвом вихователя створює широкі можливості для виховання в дітей інтересу до природи та розуміння її значення, а також сприяє формуванню основ екологічного світосприйняття, що актуальні в сучасному світі, отримані знання допоможуть дитині отримати систему знань про об'єкти неживої природи, їх взаємозв'язок та взаємозалежність. Вважаю, що важливо так організувати діяльність дітей, щоб через самостійні відкриття, розв'язання проблемних завдань,різноманітні дії з природними об'єктами, діти оволодівали новими знаннями, вміннями та навичками. Останнє тісно пов'язане з практичними перетвореннями об'єктів природи, які набувають характеру експериментування, нескладної пошуково - дослідницької діяльності.

Джерело: https://vseosvita.ua/library/divovizni-ta-cikavi-doslidi-z-ditmi-doskilnogo-viku-fizika-himia-dla-doskilnikiv-229938.html

15.12.2022

Бесіда з психологом «Як загасити агресію батьків – поради вихователю» 

  Іноді дорослим важко стримати своє роздратування, злість або образу. Ми часто бачимо агресивну поведінку людей на вулиці й у транпорті. Побільшало й агресивно налаштованих батьків.

Коли батьки налаштовані агресивно та отримують від педагога агресію у відповідь, ситуація може стати небезпечною для подальших стосунків, поставити їх під загрозу. Це може негативно вплинути на емоційний стан дитини, яка найчастіше не бачить конфлікту, але відчуває його наслідки у ставленні до себе. Який же стиль спілкування обрати вихователю та як поводитися під час конфліктів?

Агресивною поведінку можна вважати тоді, коли вона провокує конфліктну ситуацію, напруження, виявляє відкрите або приховане вороже ставлення. Це може бути постійна риса характеру, а може виникнути як реакція на стресову ситуацію, емоційне вигоряння.

Причини агресивної поведінки

До агресивних проявів схильні люди зі слабо збалансованою нервовою регуляцією. Вони наполегливо обстоюють власну думку та повністю ігнорують інтереси, наміри та мотиви протилежної сторони. Найчастіше вони обирають домінуючу стратегію у стосунках. Такі люди запальні та імпульсивні, схильні до маніпулятивного типу поведінки. Спілкуються з відтінком сарказму, пихатості, або навіть відвертої зневаги до співрозмовника. Після розмови з такою людиною найчастіше залишається відчуття спустошення, тривоги, відрази або приниження.

Вмотивована агресія. Якщо зазвичай спокійна та врівноважена людина виявляє ознаки агресії, спробуйте зрозуміти, що стало приводом до такої реакції. Часто невдоволення, яке озвучує людина, може бути не головним чинником, а походити від іншої ситуації.

Батьки можуть бути вразливими, коли у розмові лунають натяки на їх батьківську некомпетентність, сумніви у їх спроможності бути хорошими батьками. Вони можуть почати активно захищати свою позицію. Звучатиме це як спростування пропозицій вихователя, відмова у співпраці, або більш відверта агресія із образливими фразами. Завчасно висловлена підтримка батьківської компетенції допоможе знизити рівень тривоги, підтримає авторитет та дасть змогу встановити партнерські стосунки.

Іноді через ігнорування або неуважне ставлення педагогів до батьківських прохань і побажань щодо дитини навіть терплячі батьки починають поводитися агресивно. З’ясуйте, яке саме прохання проігнорували, чому батьки приділяють йому особливу увагу. Навіть якщо усунути проблему не вдасться, можливість бути почутим суттєво зменшить напруження.

Невмотивована агресія. До проявів раптової невмотивованої агресії схильні батьки, які переживають стресову ситуацію, як-от матеріальні труднощі, розлучення, втрата близького родича. Помітивши у співрозмовника такі спалахи агресії, в доброзичливій формі поцікавтеся, що його турбує і тривожить. Якщо це доречно, висловіть співчуття або підтримку.

Конструктивний діалог

Аби уникнути ефекту снігової лавини, спрямуйте конфлікт у русло конструктивної бесіди

Якщо піддатися емоціям і проявити агресію у відповідь, то із кожним реченням конфлікт набиратиме більш стихійних масштабів. Аби уникнути ефекту снігової лавини, спрямуйте конфлікт у русло конструктивної бесіди. Адекватно реагуйте на емоційний стан батьків, зміст їхніх вимог чи претензій. Власна урівноваженість вихователя у спілкуванні з батьками дасть їм змогу заспокоїтися й уникнути стану афекту. У жодному разі не піддавайтеся паніці та роздратуванню. У спілкуванні з батьками, схильними до маніпуляцій, намагайтеся не потрапити під їхній вплив. Як тільки маніпулятор відчує, що його «сценарій» не спрацьовує, він змінить тактику.

 

Педагог бачить, що мама вихованця нервує, її рухи імпульсивні та різкі, погляд гострий і пронизливий. Педагогу варто проговорити емоції, які він бачить: «Схоже, вас щось засмутило, і ви хочете це обговорити зі мною». У такій ситуації будуть корисними всі прийоми й техніки активного слухання для створення найбільш плідної та конструктивної размови.

Інша важлива складова конструктивного діалогу — пошук спільних мотивів або дій щодо виховання дитини. Наприклад, погляди батьків та вихователів щодо активної присутності дитини на занятті можуть відрізнятись, але обидві сторони зацікавлені у розвитку дитини. Визначте спільну мету й вірогідність утримати бесіду у менш напруженому руслі значно зростє. Таку навичку треба тренувати, але зусилля того варті.

+

Будь-яку суперечку можна обернути на плідну розмову, якщо бути уважним до прояву емоцій співрозмовника та власних.

Матеріали журналу "Вихователь - методист дошкільного  закладу" 


08.12.2022

Фітнес для дошкільнят

Особливе місце у формуванні дитини як цілісної особистості посідає фізичний розвиток. Що слід зробити сучасному педагогу, щоб вирвати дитину з виру комп'ютерних ігор?  Відповідь приходить сама собою. «Тільки в русі і через рух дитина розвивається, впізнає світ у його багатогранності, набуває нових умінь, гартує тіло», - стверджує великий дидакт Ян Амос Каменський. Отже, наше завдання, як педагога небайдужого до фізичного зростання дитини-дошкільника, зробити заняття з фізкультури і інші форми фізичного виховання захоплюючими, неповторними, сучасними.   Я вважаю, що сучасний педагог - це творець. Готова посперечатись, що фізкультура - не лише набуття фізичних якісно-нових рухів. Глибоко переконана: слід так проводити кожну форму  фізичного виховання, щоб у малюка захоплювало подих від виконання рухів, доречного музичного супроводу, сучасного обладнання, вдало підібраних дидактичних методів і прийомів. М.М.Єфименко любив повторювати на своїх численних семінарах, що педагог - це режисер, а діти - актори. Щоправда, як до малюка, так і до наставника, має бути особистісно-орієнтований підхід. Творець не повинен обтяжуватися прискіпливими  поглядами, необ'єктивною оцінкою його діяльності. Творити можуть тільки вільні люди, з «чистим» сумлінням і проникливим поглядом на виховання дітей, це люди нової формації, вони відбирають все  корисне для повноцінного зростання малюка, а що стоїть цьому на заваді - «відмітають», плекаючи маленьку душу, гартуючи тіло.

 Охорона і зміцнення здоров'я, удосконалення функцій організму дитини, її повноцінний фізичний розвиток є невід'ємною частиною педагогічної роботи в дошкільному закладі. Однією з таких технологій є фітнес. Можливість займатися фітнесом не лише дорослим, а й дітям з'явилася порівняно недавно і одразу сподобалася багатьом охочим. Сьогодні фітнес широко використовують у дошкільних на­вчальних закладах як комплексну здоров'язбережувальну техноло­гію. Фітнес - досить популярний останнім часом вид фізичних на­вантажень. Та це не просто певні види фізичних вправ, а ціла наука, спрямована на формування механізмів рухової активності людини та вивчення її впливу на організм.  Метою занять фітнесом є форму­вання таких фізичних якостей, як сила, гнучкість, витривалість. Фіт­нес покликаний забезпечити людині гармонію психічного і фізично­го здоров'я. Фітнесом діти можуть займатися вже в ранньому віці. Для про­ведення занять дітей об'єднуємо у різні вікові підгрупи. Заняття проводимо за програмами, складеними відповідно до віку дітей, до­бираючи комплекси вправ спеціально для кожної з вікових катего­рій.   Основними фітнес-програмами, за якими займаємося з дошкіль­никами, є: аеробіка; фітбол-аеробіка; степ-аеробіка; хореографія. До фітнес-програм належать і заняття з різних єдиноборств, за­няття плаванням, катання на велосипеді, самокаті, роликових ков­занах тощо. Адже ці заняття також дають змогу дітям набути рухо­вих навичок та фізичних якостей, які знадобляться їм у подальшому житті. Тож за наявності фахівця зі спеціальною фізкультурною освітою, відповідної спортивної бази та обладнання ці види фітнес-програм можна упроваджувати у дошкільних навчальних закладах. Оздоровчі види аеробіки стали нині дуже популярні завдяки її ефективності, доступності та емоційній забарвленості. Заняття з дитячої аеробіки прово­дяться у спортивній залі чи підготовле­них для цього кімнатах під музичний супровід. їх особливість полягає в тому, що темп рухів і інтенсивність виконання вправ задається ритмом музичного су­проводу, а добір вправ забезпечує вплив на різні системи дитячого організму, зокрема: бігові і стрибкові вправи переважно впливають на серце­во-судинну систему; нахили і присідання - на руховий апарат; вправи на релаксацію - на центральну нервову систему; вправи в партері (у положенні лежачи, сидячи) розвива­ють силу м'язів і рухливість у суглобах. Залежно від засобів, заняття ритмічною гімнастикою можуть мати переважно атлетичний, танцювальний, психорегуляторний або змішаний характер.


01.12.2022

Педагогічна рада №2

   Відповідно до річного плану роботи ДНЗ №13 "Гвоздичка" в закладі відбулась педагогічна рада №2. Педагогічна рада організовано та проведено в форматі семінару-практикума.

   Так протягом теоретичного блоку педагоги ознайомились з аналізом виконання рішень попередньої педради та заслухали довіку про підсумки тематичного вивчення в ДНЗ з теми: Формування комунікативної компетентності дошкільника шляхом впровадження інноваційних технологій". Педагоги закладу мали змогу виступити за рекомендаціями, які отримали в ході тематичного вивчення. 

   Вихователь-методист підготувала виступ  теми: "У фокусі мовлення дитини". Під час виступу звернула увагу на завдання мовленнєвого розвитку зазначені в БКДО освітній напрям "Мовлення дитини".

   Під час практичного блоку вихователі демонстрували практичні прави для розвитку зв'язного, діалогічного та монологічного мовлення дошкільнят. Особливу увагу приділили звуковій культурі мовлення. 


08.11.2022

Твій дім

Сьогодні, 9 листопада, в День української писемності та мови відбувся традиційний радіодиктант національної єдності.

  Долучились до написання диктанту і наші педагоги. Цього року автором тексту була письменниця та режисер Ірина Цілик, а прочитала його народна артистка України Ада Роговцева.

  


27.10.2022

Педагогічна майстерня «Математичні знахідки»

  Ми живемо в суспільстві знань і високих технологій. Малюка вже з перших років життя оточує математичну інформацію, тому дошкільна освіта має бути спрямована на виховання дітей звично до повноцінної логічної аргументації. Розвиток у дошкільників узагальнених способів розумової діяльності, засіб побудови пізнавальної діяльності є важливим передумовою формування в них життєвої компетентності, уміння орієнтуватися в мінімальному навколишньому світі, пристосуватися до нових умов життя, продуктивно й гармонійно взаємодіяти з оточенням.

Мета дошкільного навчального закладу: сформувати елементарні математичні знання у дітей дошкільного віку: дати їм виявлення про базові математичні поняття, навчити їх виконувати найпростіші математичні дії, сформувати відповідні вміння і навички, підготувати до самостійного застосування цих умінь під час розв’язання найрізноманітніших практичних і пізнавальних. завдання, сприяти розвитку особистості взагалі.

Доведено, що ознайомлення з видами математичної діяльності у процесі їх цілеспрямованого навчання допомагає усвідомити зв'язки та відношення об'єктів і дій.

У змісті дошкільної освіти, визначеному в Державному стандарті та чинних програмах, передбачено сформованість доступних для дитини дошкільного віку явлень, еталонів, які відображають ознаки, властивості та відношення предметів й об’єктів навколишнього світу.

Отже, навчити дитину логічно мислити — одне з окремих педагогічних завдань.

Процес формування початкових математичних знань і вмінь у дітей дошкільного віку слід організовувати так, щоб навчання давало не лише безпосередній практичний результат, а й розвивальний ефект. Для цього доцільно організовувати дидактичні заняття логіко-математичного спрямування.

Для реалізації завдань, розроблених у Базовому компоненті дошкільної освіти й чинних програмах, доцільно вихователям широко використовуються інноваційні технології, цікаві нетрадиційні методики, адаптовані до використання у роботі з дітьми дошкільного віку. Усі ці методики обґрунтовуються на використанні спеціального дидактичного матеріалу й авторських розвивальних ігор.

 

Зазначені технології підвищують результа­тивність освітньо-виховного процесу, підходять для роботи з дітьми впродовж дошкільного дитинства, зорієнтовані на індивідуальний під­хід до дитини й забезпечують реалізацію освітніх завдань відповідно до вимог Державного стан­дарту.

Джерело:https://vseosvita.ua/library/pedagogicna-majsterna-matematicni-znahidki-124769.html


20.10.2022

Семінар-практикум для вихователів

«Розвиток комунікативної  компетенції засобами художнього слова»

 

Мовленнєва творчість — один із найскладніших видів дитячої творчості.

Мовлення — важливий компонент різноманітних видів творчої діяльності дітей. Тому складно виокремити у спостереженні та аналізі, наприклад, процесу малювання, пов’язаного з коментуванням дитиною своїх дій, створюваного сюжету (який народжується одночасно на двох рівнях — вербальному й образотворчому), межі кожного виду творчої діяльності. Слово підштовхує, збагачує, стимулює рухи рук, потік думки, а зображення, що виникають, спонукають до нових словесних образів. І слово, і зображення є однаково значущими для дитини засобами творення художнього образу, вираження свого стану, почуттів, відображення самостійної думки. Творча розповідь і мовленнєве вправляння як компоненти різних видів дитячої діяльності — це різні рівні словесної творчості.

Мовленнєво-творча діяльність — це складання різних типів зв’язних висловлювань, за допомогою яких дитина виражає власні почуття, уявлення, навіяні художніми творами, сприйняттям навколишнього світу. Як складова частина різних видів діяльності (гри, малювання, конструювання, театралізації, спілкування), мовленнєво-творча діяльність не завжди завершується складанням твору, який би відповідав певним літературним та мовним нормам, оскільки дитина не ставить перед собою таке завдання. Мовленнєві завдання підпорядковуються меті, змісту загальної діяльності, що зумовлює вибір мовленнєвих дій.

Словесна творчість як первинна форма літературної творчості — це спеціально організований мотивований процес складання дитиною твору в будь-якій формі висловлювання, що відповідає певним літературним нормам.

Процес словесної творчості орієнтований на складання дитиною твору, тобто на досягнення певного результату. Мотиваційна настанова, що активізує мовленнєво-творчий процес, виявляється в бажанні за власною ініціативою брати участь у вирішенні завдань, запропонованих дорослим; у творчій продуктивності — здатності складати кілька варіантів творів на одну тему; в ігровій настанові, прагненні перемогти у змаганні (хто складе найцікавішу казку). У цій ситуації найчастіше творчий процес спрямовується педагогом, що дає змогу поєднати навчання й активну творчу мовленнєву практику.

Залежно від умов, в яких відбувається творчий процес, розрізняють мовленнєву творчість в умовах навчання і в ситуації ініціативної творчої діяльності, в яких по-різному виявляється активна позиція дитини щодо процесу словесної творчості, роль педагога в керуванні творчим процесом (ТП), відповідність складеного дитиною твору літературно-мовленнєвим нормам (жанру, структурній формі, граматиці висловлювання), орієнтованість на кінцевий результат, можливість різноманітних варіацій розвитку творчої ідеї.

 

В умовах організованого навчання ініціатива майже завжди йде від вихователя, який заздалегідь планує зміст заняття, тему, навчальні завдання. Завдяки майстерності, зацікавленості педагога діти включаються у творчий процес, відгукуються на його пропозицію «Давайте придумаємо…». В ініціативній творчості дитина вільна і звертається до творчої діяльності лише тоді, коли насправді відчуває нагальну потребу творити.

 

Отже, використання різних способів організації мовленнєво-творчої діяльності дітей під час навчання сприяє підвищенню її якості.


24.10.2022

На допомогу вихователям до тижня медіаграмотності та безпеки в інтернеті

Ресурси, що допоможуть у підготовці заходів:

- розділ «Медіаосвітня література» на сайті ІТ-МОІППО: https://it.moippo.mk.ua /література;

- портал «Медіаосвіта та медіаграмотність» Академії української преси (АУП): https://medialiteracy.org.ua;

- розділ «Безпека дітей в інтернеті» на сайті Міністерства освіти і науки України: https://cutt.ly/3BkLXSd;

- рекомендації Міністерства освіти і науки України щодо безпеки дітей у цифровому просторі для батьків та вчителів: https://cutt.ly/2BkZktr;

- портал «Дія. Цифрова освіта»: https://osvita.diia.gov.ua;

- навчальні матеріали проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»: https://cutt.ly/qBczNk7 .

- тулбокс уроків із медіаграмотності від АУП: https://toolbox.medialiteracy.org.ua;

- розділ «Учителям та учням» на сайті Національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр»: https://filter.mkip.gov.ua/uchytelyam-tauchnyam;

- онлайн-курс із медіаграмотності «Very Verified» на платформі «EdEra»: https://verified.ed-era.com/ua;

 

- курс із мережевого етикету та безпеки від «Google»: https://digitaledu.org.ua .


04.10.2022

Педагогічна рада №1

   Сьогодні відбулось засідання педагогічної ради. В зв'язку з відновленням освітнього процесу педагоги ДНЗ мали на меті заслухати та ухвалити низку рішень: режим та розклад вікових груп, курсову перепідготовку та планову атестацію, вибір освітньої та парціадьних програм, які будуть реалізуватись протягом року та інше.  

  На сам кінець практичний психолог вже традиційно провела мотиваційний блок, під час якого запропонувала виконати вправи на подолання тривожності та емоційний комфорт .

  



01.09.2022

Освітній процес в закладх дошкільної освіти в умовах війни обговорювали на Всеукраїнській конференції

16 червня 2022 р. о 10:00 год. розпочнеться робота Всеукраїнської онлайн-конференції «Освітній процес в закладах дошкільної освіти в умовах воєнного стану: теорія, практика, інновації».

Запрошуємо всіх зацікавлених взяти участь у заході, що проводитиметься на платформі Zoom.

Пленарне засідання на Youtube-каналі Інституту проблем виховання

До роботи секцій можна долучитися за посиланнями:

Джерело:https://mon.gov.ua/ua/news/osvitnij-proces-v-zakladah-doshkilnoyi-osviti-v-umovah-vijni-obgovoryat-na-vseukrayinskij-konferenciyi

 


01.09.20222 

РЕКОМЕНДАЦІЇ МОН ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДІВ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ У 2022/23 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ

 

https://mon.gov.ua/ua/news/rekomendaciyi-mon-shodo-organizaciyi-diyalnosti-zakladiv-doshkilnoyi-osviti-u-202223-navchalnomu-roci


04.04.2022

МОН надало рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні

 

1.Щодо діяльності закладів дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стану

https://www.pedrada.com.ua/files/articles/3052/Rekomendatsii_ZDO_2022_Pedrada.pdf

 

2.Методичні рекомендації щодо здійснення освітньої діяльності з питань дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стануhttps://www.pedrada.com.ua/files/articles/3052/Dodatok_ZDO_rekomendatsii_2022_Pedrada.pdf

 

3.Щодо здійснення заходів захисту вихованців під час освітнього процесу в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуацій

 

 

https://www.pedrada.com.ua/files/articles/3052/Zahody_zahystu_ZDO_2022_Pedrada.pdf

Джерело: https://www.pedrada.com.ua/article/3052-rekomendats-dlya-pratsvnikv-zakladv-doshklno-osvti-na-perod-vyni